Z obyvateľov Jongčchonu sa stali bezdomovci. Z ich domov sú len trosky. FOTO - REUTERS
ca Niels Juel.
Mohutná explózia zrovnala vo štvrtok stanicu a jej okolie so zemou a poškodila vyše 8200 príbytkov.
Príčinou nešťastia bol podľa severokórejských zdrojov pád elektrického vedenia na vagóny s pohonnými látkami a hnojivom dusičnanom amónnym, ktorý sa využíva aj na výrobu výbušnín. Postupná detonácia zdevastovala okolie až do vzdialenosti štyroch kilometrov, na mieste stanice sú krátery hlboké osem až desať metrov.
Práve humanitárni pracovníci boli zo zahraničia prví, ktorí mali možnosť oboznámiť sa s následkami explózie - s krátermi popisovanými ako po dopade meteoritu, so stočenými koľajami, s troskami zrútených budov.
Tisíctristo ľudí, ktorých miestne úrady vyhlásili za zranených, evakuovali ešte pred príchodom humanitárnych pracovníkov. Tí oznámili, že nevideli ani známky po mŕtvych či zranených Severokórejčanoch. "Vyzerá to, ako keby vykonali dôkladné práce, ešte než sme prišli," poznamenal Jay Matta z Červeného kríža. "Z toho, čo sme videli, sme získali dojem, že začiatočné záchranné operácie dokončili," povedal k tomu zástupca Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Pchjongjangu Eigil Sorensen.
V Sinidže hospitalizovali 350 zranených, oznámili Sorensonovi severokórejskí úradníci. Avšak Sinidža je zvláštna ekonomická zóna, preto tam KĽDR nikomu nepovolila vstup. Podľa Sorensena by povolenie malo byť k dispozícii do dvoch, troch dní. Z Číny včera do KĽDR dorazila pomoc pre postihnuté obyvateľstvo.
Agentúra Nová Čína uviedla, že Peking poslal do severokórejského pohraničného mesta Sinidžu 2000 kobercov, 300 stanov, potraviny a ďalší potrebný materiál.
Juhokórejský Červený kríž pripravuje zásielku instantných cestovín, fľaše s minerálnou vodou, prikrývky a oblečenie. Čaká de facto len na zorganizovanie prepravy.
Pomoc pripravuje Rusko a Európska únia, Austrália čaká na žiadosť Pchjongjangu. (čtk)