Počas obidvoch dní umierali irackí civilisti a spojeneckí vojaci. Počet obetí jedného z najkrvavejších víkendov v Iraku sa ráta na desiatky.
Po dramatickom piatku, keď Američania zabili 30 militantov, sa podarilo uzavrieť nové prímerie vo Fallúdži, ale objavila sa možnosť, že Američania vstúpia do šíitského posvätného mesta Nadžaf aj s rizikom, že tam prepuknú zrážky. Nevylučujú však ani zásah vo Fallúdži, ak prímerie nebude fungovať.
Podľa pozorovateľov a médií americká generalita začína pripúšťať, že spojenci v Iraku čelia organizovanej revolte, a nie náhodným lokálnym vzburám. Rozpadajúcu koalíciu sa snažia podporovať politici: do Iraku na návštevu svojich vojakov včera pricestovali austrálsky premiér John Howard a bulharský prezident Georgi Parvanov.
Uplynulý víkend tiež ukázal novú hrozbu. V sobotu sa samovražední atentátnici v troch lodiach naložených výbušninami pokúsili vyhodiť do vzduchu ropný terminál v juhoirackej Basre. Útok sa čiastočne podarilo odvrátiť námorníkom, ktorí oblasť spravujú. Lode vybuchli v dostatočnej vzdialenosti, napriek tomu zabili okrem atentátnikov aj troch amerických vojakov a terminál poškodili tak, že je uzavretý.
Samovražedný atentát pripomína útoky na americkú vojnovú loď USS Cole v Jemene či na francúzsky ropný tanker spred pár rokov. Oba sa pripisujú al-Káide. Bezpečnostní analytici si myslia, že útok na ropné zariadenie je útokom na novú irackú garnitúru, ktorá ropu potrebuje na budovanie nového Iraku. Zvýši tiež napätie v oblasti Perzského zálivu. Zatiaľ sa nevie, či sú za útokom domáci bojovníci alebo teroristi z vonku.
Nepriaznivá je aj bilancia civilných strát: v sobotu umrelo 14 ľudí pri výbuchu na trhovisku v Bagdade, ďalších 14 v autobuse z Bagdadu pri explózii cestnej bomby. Menšie incidenty si vyžiadali 6 ďalších životov. Zo zranení sa budú liečiť desiatky ľudí.
Pokojnejší nebol ani včerajšok: pri prestrelke v Bagdade podľa agentúry Reuters zabili vojaci štyri iracké deti, v Mosule si raketometné ostreľovanie nemocnice a polície vyžiadalo životy štyroch Iračanov. V Kirkúku na severe krajiny útočili na ochranu ropných zariadení.
Straty si zapísala aj koalícia: v rôznych incidentoch stratila takmer dve desiatky vojakov. (mik, čtk)