Do tajomstiev tanečnej terapie zasvätila odborníkov z Kremnice Jaroslava Blížkovská z Psychologického ústavu v Brne. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Okrem klasickej liečby predstavili odborníci aj modernú hellingerovskú terapiu, ktorá sa rôznymi psychologickými metódami snaží zlepšiť situáciu v rodine. "Žiaľ, deti trpia psychickými poruchami pomerne často a neraz si to vyžaduje sústredenú liečbu," povedal nám psychológ nemocnice Jindřich Cupák. Alkoholizmus a nezhody neraz vyústia do choroby dieťaťa, ktoré treba liečiť. Odborníci sa však zhodujú, že často si liečbu vyžaduje skôr samotná rodina ako dieťa.
Počas Dní otvorených dverí sa pacienti a personál stretli aj so študentmi gymnázia a strednej školy pre nepočujúcich. Skupiny s odlišným postihnutím si našli mnoho tém, o ktorých spoločne mohli hovoriť.
Kremnická nemocnica oslávi tento rok už 45 rokov od svojho vzniku. Založili ju v budove bývalých kasární, kde začali presúvať duševne chorých z okolitých nemocníc. Pôvodne boli ženy a muži umiestnení v jednej budove, ktorá bola v podstate odrezaná od okolitého sveta. Chorých umiestňovali bez diferenciácie chorôb. K tej dochádza až postupne, najvýznamnejším bol rok 1995, keď sa nemocnica otvára okolitému svetu. Dnes má kapacitu tristo lôžok a vlastnú nemocničnú a liečebnú časť. Okrem dospelých a detí sa tu liečia aj rôzne závislosti a je tu oddelenie gerontopsychiatrie.
Okrem známych terapeutických postupov sa pacientov snažia liečiť aj modernými metódami - arteterapiou, muzikoterapiou či ergoterapiou - liečbou prácou. V nemocničnom areáli sa nachádza aj malá zoologická záhrada, o ktorú sa pacienti starajú. Zaujímavou novinkou je tanečná terapia, do ktorej najprv zaučili personál. Táto terapia sa vo svete považuje za veľmi cennú. Kremnických odborníkov do nej zasvätila Jaroslava Blížkovská z Psychologického ústavu v Brne, ktorá tejto problematike venovala aj svoju vedeckú prácu.
KVETA FAJČÍKOVÁ