Ako podľa vás pacient pocíti zmeny poisťovní a nemocníc na akciové spoločnosti?
V prvých mesiacoch asi nijako, neskôr sa to prejaví zdražovaním služieb a potom obmedzovaním rozsahu zdravotnej starostlivosti, pretože zdrojov bude nedostatok.
Prečo si myslíte, že to tak bude?
Poisťovne sú dnes správcami verejných fondov, ako akciové spoločnosti budú povinne odvádzané prostriedky vlastniť. Akciovka môže nakladať s peniazmi, ako chce a navyše tvoriť zisk. Nie sú záruky, že ich použije späť do systému. Dnes ako verejný fond to robiť musí. Poisťovňa ako akciová spoločnosť sa nepriaznivej finančnej situácii vyhne napríklad obmedzením rozsahu zdravotnej starostlivosti. Navyše, bude môcť vlastniť aj poskytovateľov (nemocnice), ktorým môže dať výhodnejšie podmienky ako ostatným.
Prečo by akciová spoločnosť nedávala peniaze späť do systému? Znamenalo by to jej vlastnú likvidáciu.
Poisťovne si budú vyberať 'spriaznené nemocnice', inými slovami tie, v ktorých budú mať aktíva, ostatné môžu nechať aj skrachovať, napríklad tak, že s nimi nepodpíšu zmluvu alebo im dajú nízke ceny. Poisťovne aj nemocnice ako akciové spoločnosti budú môcť podľa obchodných pravidiel presúvať financie z jednej činnosti do druhej - je to logické a z pohľadu akciovky aj ekonomické. Preto je reálna hrozba, že peniaze pôvodne vyčlenené na zdravotnú starostlivosť sa použijú na iné účely. Vládou navrhovaný systém nemá obranné ani kontrolné mechanizmy proti takýmto praktikám a je v podstate úplne scestný.
V Košiciach-Šaci niekoľko rokov funguje nemocnica vo forme akciovej spoločnosti. Jej riaditeľ hovorí, že je toto je tá správna forma.
V tomto prípade poisťovňa dáva podmienky, ktoré vyhovujú obidvom stranám. Napríklad vo Fakultnej nemocnici v Bratislave sú podmienky jednostranne výhodné, zďaleka nepokrývajú náklady nemocnice, často ani materiálové, nieto ešte mzdové.
Príklady zo zahraničia sú aké?
Predstavte si akciovú spoločnosť (z obchodného hľadiska súkromnú a ziskovú), ktorá má zaručený príjem od občanov zo zákona! Je to anomália, ktorá v Európe, v USA a ani nikde na svete nemá obdobu.
Hlavným akcionárom môže zostať štát. Nemôže si takto podržať kontrolu?
To je úsmevný argument. Môže sa to zmeniť jedným vládnym rozhodnutím. Zažili sme to v prípade VSŽ Košice, Nafta Gbely, Transpetrol, Slovenských telekomunikácií atď. V pripravovaných zákonoch nejde o transformáciu zdravotníctva, ale o zmenu vlastníckych práv. Nie je tu jediný rozvojový program, len úmysel ovládnuť fondy, ktoré dnes predstavujú okolo 60 miliárd korún a budú postupne rásť, úzkou skupinou ľudí.
Ministerstvo zriaďuje úrad, ktorý bude kontrolovať akciové spoločnosti.
Ide tu o centralizáciu moci - ľudia úradu budú môcť všetko kontrolovať. Na čo je tu úrad pre dohľad? Ak budú poisťovne a nemocnice akciovými spoločnosťami, tak úrad je nezmyselný. Žiadny centrálny špecializovaný úrad predsa nemá čo kontrolovať akciové spoločnosti. Predstavte si úrad, ktorý by mohol voľne vstupovať do a. s. Volkswagen, Peugeot alebo budúceho Hyundai. Akciové spoločnosti majú svoje tajomstvá.
Aké je lepšie riešenie podľa vás?
Výmena ministra Zajaca. Po prijatí navrhovaných zákonov sa môže doslova naplniť myšlienka pána ministra pri jeho nástupe: 'Ak presadím reformy, ministerstvo zdravotníctva môžeme zrušiť.' Bude nám totiž už skutočne na nič, riadiť (vlastniť) zdravotníctvo bude niekto iný.