BRATISLAVA - Parlament bude musieť opäť schvaľovať volebný zákon, ktorý okrem iných zmien zvyšuje aj príspevok politickým stranám. Suma za jeden hlas získaný vo voľbách by sa mala po novom počítať ako jedno percento z priemernej výšky platu. Doteraz bola pevne určená na 60 korún za hlas, po chválení zákona by to bolo asi 140 korún.
Prezident Rudolf Schuster zákon nepodpísal a vyčítal mu okrem zvýšenia príspevku aj zavedenie volebnej kaucie 500-tisíc korún pre každú stranu, ktorá chce ísť do volieb. Navrhuje ju nahradiť petíciou 10-tisíc podpisov.
Politické strany si v zákone zvýšili príspevok viac ako dvojnásobne, ale nesprísnili kontrolu financovania, hospodárenia či prijímania darov politických strán.
Zuzana Wienk z Aliancie fair play si myslí, že zmienka o príspevku za hlas by mala z volebného zákona úplne vypadnúť, lebo to patrí do zákona o politických stranách, na ktorom už pracuje ministerstvo vnútra.
"Ten zákon obsahuje aj iné ustanovenia o financovaní a kontrole politických strán," povedala Wienk a podľa nej by mal podstatne sprísniť dozor nad financovaním a hospodárením politických strán. "Oba zákony by mali byť schvaľované v jednom balíku," myslí si Wienk. Považuje za nesprávne, aby si strany schválili si viac peňazí a pritom ponechali slabú kontrolu svojho hospodárenia.
Nedávno vypukol škandál, keď viacerí zo zoznamu darcov SDKÚ povedali, že nikdy strane žiadne peniaze nedali. Niektorí dokonca takéto vyhlásenie podpísali pred notárom. SDKÚ sa bráni, že vedie tieto dary v účtovníctve a má príjmové doklady, ale bez podpisu darcov. Zákon to umožňuje, a preto bude veľmi ťažké dokázať, kto má pravdu.
Osud vráteného volebného zákona je neistý
BRATISLAVA - Volebný zákon schválilo 76 poslancov a po prezidentovom vete budú potrebovať opäť najmenej toľko hlasov. Za zákon hlasovali poslanci SDKÚ, SMK, KDH, ANO, KSS a nezávislí poslanci, Anton Danko, Jozef Banáš, Robert Nemcsics a Zuzana Plháková. Predseda poslaneckého klubu KSS povedal, že jeho strana zváži podporu vráteného zákona.
Poslanci vládnej koalície okrem iného odhlasovali jeden volebný obvod, ako to žiadala ANO, hoci programové vyhlásenie vlády počítalo so zvýšením počtu obvodov.
Vladimír Ďaďo, šéf poslaneckého klubu KSS, povedal, že hoci mali výhradu k volebnej kaucii, zákon podporili, "lebo pre nás je jeden volebný obvod výhodný". O zvýšení príspevku chcú ešte diskutovať.
Banáš si nie je istý, či zákon opäť podporí najmä pre zvyšovanie príspevku. "Budem zvažovať, či má zmysel prijímať takýto zákon, keď sa na konkrétnych príkladoch ukázalo, že niektoré strany majú problém jasne preukázať svoje zákonné financovanie," povedal. Podľa neho by mal byť v súvislosti s týmto zákonom prijatý aj prísnejší zákon o kontrole financovania a hospodárenia politických strán. "Nie som istý, či je politická vôľa takýto zákon schváliť," dodal.
Nemcsics svoje rozhodnutie nezmení a za zákon bude hlasovať, pravdepodobne aj Plháková, ktorá je stále členkou SDKÚ.
Zákon príde na rad zrejme už na májovej schôdzi. Hovorca predsedu parlamentu Pavla Hrušovského Michal Dyttert povedal, že "je bežná prax zaradiť vrátený zákon na najbližšiu schôdzu". (rk)