Majitelia špecializovaných drobnochovateľských predajní v posledných dňoch zaznamenali výrazný pokles záujmu o konzervy a granule s obsahom hovädzieho mäsa a kostnej múčky. O rozhovor sme požiadali MVDr. Mariána Chudého zo Štátnej veterinárnej správy v Bratislave.
Je možné, aby sa na trhu objavilo krmivo vyrobené z chorých zvierat?
„Nie. Z krajín, v ktorých sa BSE vyskytuje, nie je v súčasnosti povolený dovoz krmív pre spoločenské zvieratá s obsahom zložiek živočíšneho pôvodu. Na Slovensko sa môžu dovážať iba krmivá, ktoré obsahujú mlieko a jeho zložky, krmivá rastlinného pôvodu a minerálne látky.“
Teoreticky – keby domáce zviera predsa skonzumovalo takúto potravu, mohlo by sa nakaziť?
„Tak u ľudí, ako aj u psov a mačiek teoreticky existuje možnosť nakazenia infikovanou potravou. Pravdepodobnosť je však výrazne nižšia ako jedno zviera z milióna.“
Je BSE prenosné na psy a mačky?
„Zatiaľ nebol dokázaný prenos infekcie kontaktom, spermou ani prenos z matky na potomstvo či pri prenose embryí. Treba zdôrazniť, že u psov sa dosiaľ výskyt spongiformnej encefalopatie nepotvrdil. Čo sa týka mačkovitých šeliem, v roku 1990 sa ochorenie vyskytlo vo Veľkej Británii. Ukázalo sa, že zdrojom infekcie bolo skrmovanie bielkovinových koncentrátov, ktoré neboli dostatočne spracované a obsahovali materiál z oviec chorých na klusavku. Na Slovensku vzhľadom na technologický postup spracovania odpadov živočíšneho pôvodu je táto možnosť vylúčená.“ (sen)