Severná Kórea o tragédii mlčí. Nezvyčajne však požiadala o medzinárodnú pomoc. FOTO - REUTERS
Severná Kórea, najizolovanejší štát na svete, deň po tom ako mohutná explózia v Jongčchone otriasla zapadnutým mestečkom pri čínskej hranici a spravila z neho údajne čosi ako Berlín po 2. svetovej vojne či Groznyj po druhej čečenskej vojne. Štátny rozhlas v správach nevenoval udalosti, ktorá pritiahla pozornosť celého sveta, ani sekundu. Tlač nenapísala ani riadok.
Krajina, kde moc od večného prezidenta Kim Ir-sena prebral jeho syn Kim Čong-il, žila včera obyčajný deň - v rádiu ráno vysielali správy o návšteve Kim Čong-ila v Číne, striedali ich piesne o Kimovi a správa z konžského rozhlasu o Kimovom zjednocovacom programe.
Neexistuje iný štát, ktorý by sa tak dôsledne odrezal od sveta. V roku 2002 sa ľudia v KĽDR nedozvedeli ani to, že sa v susednej Južnej Kórei konajú majstrovstvá sveta vo futbale.
Už v deväťdesiatych rokoch počas hladomorov sa Severná Kórea správala podobne ako v týchto dňoch - oficiálne problémy nepripustila a nechcela vpustiť do krajiny humanitárnych pracovníkov.
Záhadná havária ukazuje, aká je zradná teória Ču čche - spoliehania sa na vlastné sily. Severná Kórea si s krízovou situáciou nevie poradiť. Je ekonomicky na dne, nemá ani pohonné látky, infraštruktúra nefunguje. Centrálne riadený štát nedokáže reagovať a správa sa podobne ako Sovietsky zväz počas černobyľskej havárie.
Prijať ponúkanú pomoc od Južnej Kórey? Neprichádza do úvahy. Informovať o tom? V žiadnom prípade. Istým ústupkom oproti minulosti je, že umožnia pracovníkom medzinárodných humanitárnych organizácii prezrieť si miesto katastrofy.
Ču čche sformuloval ešte Kim Ir-sen. Týka sa všetkých oblastí života - politickej, ekonomickej a vojenskej. Ospravedlňuje izoláciu krajiny, kontrolu súkromného života a hlavne obrovské výdavky na armádu - čo do počtu patrí k najsilnejším na svete.
Severná Kórea navyše porušila medzinárodné záväzky z deväťdesiatych rokov minulého storočia a oživila svoj jadrový program - Ázia v súčasnosti nepozná vážnejší problém.
Zničením trate v okolí Jongčchonu je zahataná aj jedna z hlavných dopravných liniek spájajúcich KĽDR s okolitým svetom. Nádej na opravu dáva len záhadný Kim Čong-il, ktorého vlak miestom nešťastia prešiel 8 hodín pred explóziami. Hoci podľa oficiálneho životopisu bol pilotom stíhačky, na svoje neohlásené návštevy Číny a Ruska zásadne jazdí svojím obrneným vlakom.