Juhokórejčania sa prišli pomodliť za obete Jongčchonu k bráne na hranici medzi Južnou a Severnou Kóreou. FOTO - ČTK/AP PCHJONGJANG - Svet stále nevie, čo sa vlastne stalo na železničnej stanici v severokórejskom meste Jongčchon. Isté je jedine to, že vo štvrtok tam došlo k obrovskej explózii. Po viac ako 24 hodinách to už priznala aj komunistická Severná Kórea. Súčasne požiadala o medzinárodnú pomoc. Pchjongjang to zvyčajne nerobí ani v časoch kríz.
Práve to vedie humanitárnych pracovníkov k domnienke, že tragédia v Jongčchone má katastrofické rozmery. Podľa neoverených správ zomrelo najmenej 150 ľudí a viac než 1200 bolo zranených. Iné odhady však aj včera hovorili o stovkách mŕtvych a tisícoch zranených.
Výbuch viditeľný aj zo satelitných snímok zrovnal podľa juhokórejskej agentúry Jonhap so zemou budovy, školy a obytné domy v okruhu 500 metrov. Na stanici v centre mesta bolo v čase nešťastia 500 pasažierov a zamestnancov železnice.
Severokórejské vedenie potvrdilo, že v Jongčchone skutočne došlo k veľkej tragédii. Či prebiehajú záchranné práce, nie je známe, svet však humanitárnu pomoc ponúka. Severokórejské úrady včera formálne požiadali o medzinárodnú pomoc. Humanitárne organizácie OSN dostali povolenie odísť na miesto na "hodnotiaciu misiu", vyhlásila hovorkyňa Svetového programu pre výživu Christiane Berthiaumeová v Ženeve.
Z miesta tragédie zatiaľ nie sú žiadne overené informácie. Severná Kórea, ktorá na svoje územie púšťa novinárov len výnimočne a vždy pod dozorom, o nešťastí poskytuje len minimum informácií.
Zatiaľ nie je jasné, čo explóziu vlakov naložených výbušnými materiálmi spôsobilo, ani koľko súprav tam bolo. Zdroje humanitárnych organizácií uvádzajú, že výbuch nasledoval po tom, čo na dva vagóny naložené dynamitom spadol drôt elektrického vedenia.
Podľa zdrojov, ktoré sa odvolávajú na oznámenie severokórejského ministerstva zahraničných vecí diplomatom a novinárom v Pchjongjangu, explodovala nálož strelného prachu určeného na stavbu zavlažovacieho kanála.
Agentúra Nová Čína s odvolaním na čínske veľvyslanectvo v Pchjongjangu označila za príčinu výbuchu únik dusičnanu amónneho z jedného z vlakov. Táto chemikália sa používa pri výrobe niektorých výbušnín, ale aj ako hnojivo či náplň do rakiet. Jongčchon Američania nezaraďujú medzi mestá podozrivé z výroby rakiet či zbraní hromadného ničenia. Podľa juhokórejských úradov sú v meste i v jeho okolí sklady pohonných látok. Zrejme sa nepotvrdí prvá hypotéza, že sa zrazili vlaky s nákladom pohonných látok.
(čtk, reuters)