
Kampaň vrcholí, Viedeň je plná plagátov a bilbordov prezidentských kandidátov. FOTO - REUTERS
Zajtra voliči rozhodnú, či bude prezidentom po rokoch opäť sociálny demokrat, alebo vôbec prvý raz v histórii ženaKto sa stane novým rakúskym prezidentom? Budú mať naši susedia prvú prezidentku? Alebo sa stane hlavou štátu po 18 rokoch kandidát sociálnych demokratov?
Odpovede na tieto otázky dnes hľadajú politici, novinári, politológovia i voliči. Súboj je však príliš tesný, než aby vedeli dať jednoznačnú odpoveď.
Isté už nie je ani to, či sa rozhodne v nedeľu. Kandidáti sú síce len dvaja, ale rozdiely medzi podpredsedom parlamentu a sociálnym demokratom Heinzom Fischerom a ministerkou zahraničných vecí a kandidátkou ľudovcov Benitou Ferrerovou-Waldnerovou sú veľmi malé. Pozorovatelia nevylučujú ani možnosť, že kľúčových bude viac ako 66-tisíc hlasov zahraničných Rakúšanov. Potom by sčítavanie trvalo dlhšie.
Malé rozdiely vniesli do volebných táborov nervozitu a poľovalo sa na všetky voličské skupiny. Po jedinom televíznom dueli hlásili sociológovia výrazný úbytok nerozhodnutých a tak sa kandidáti upriamili na voličov dvoch malých strán.
Bez obalu sa bojovalo o voličov menšej vládnej strany - kontroverzných slobodných. Kandidát opozície Heinz Fischer sa dokonca stretol s jej politickými zástupcami a snažil sa získať volebné odporúčanie.
Kandidátka ľudovcov sa zase snažila loviť vo vodách menšej opozičnej strany Zelených.
"Menšie strany nedajú oficiálne odporúčanie svojim voličom, chcú byť zadobre s budúcim prezidentom. Híringy, ktoré s kandidátmi uskutočnili, boli však dobrým mediálnym ťahom, ako ostať v hre, aj keď nemáte vlastného kandidáta," povedal pre SME sociológ Peter Hajek z agentúry OGM.
Prieskumy hovoria, že voliči slobodných budú väčšinou voliť Ferrerovú-Waldnerovú a voliči Zelených Fischera.
Až dve tretiny Rakúšanov uvádzajú, že stranícka príslušnosť nie je pre nich rozhodujúca. Časť voličov však určite zohľadní, že ak by sa prezidentkou stala kandidátka ľudovcov, mal by kancelár Schüssel príliš silné postavenie. Prezident z opozície by politické pomery vyrovnal.
Druhou skupinou, na ktorú sa vo finále volebné štáby sústredili, boli ženy. Z viac ako šesť miliónov voličov tvoria 52 percent. A nedá sa celkom odhadnúť, ako ich ovplyvní skutočnosť, že prvýkrát v povojnovej histórii kandiduje žena.
V situácii, keď bude rozhodovať každý hlas, bude dôležitá aj volebná účasť. Experti sa zhodujú, že nižšia účasť nahráva Fischerovi, ktorý v prieskumoch mierne vedie a volia ho hlavne starší a disciplinovanejší voliči. Ak príde voliť viac ľudí, mohla by vyhrať Benita Ferrerová-Waldnerová, ktorá oslovovala hlavne mladšie vekové skupiny a ženy.
MIRIAM ZSILLEOVÁ