Kortadéria (Cortaderia selloana) patrí k najmajestátnejším druhom tráv, ktoré na Slovensku pestujeme. Žiaľ, len nepatrné percento rastlín v našich záhradách prežije a kvitne. Kortadéria má totiž špeciálne nároky, pretože pochádza z argentínskych a brazílskych pámp. Pestovanie môže byť úspešné len v teplejších oblastiach na slnečnom stanovišti. Pred vysadením pôdu na ploche asi jeden štvorcový meter spracujeme do hĺbky 40 centimetrov a obohatíme ju kompostom. Sadenice vysádzame zásadne na jar. Po vysadení rastliny bohato zalievame, sucho si vyžadujú až od septembra. Začiatkom novembra odrežeme kvetné stonky, listy pevne zviažeme do ihlanu a okolo rastlín nastelieme hrubšiu vrstvu z lístia, ktoré prikryjeme čečinou alebo pletivom. Takto zabránime premrznutiu koreňov a koreňový bal udržíme v suchu. V apríli odstránime zimný kryt a trsy trávy až teraz zrežeme tesne nad zemou. Keďže ide o dvojdomú rastlinu, má samičie rastliny, ktoré sa rozmnožujú delením trsov.
Okrem odrody Cortaderia selloana, ktorá dorastá až do výšky 2,5 m, sa pestuje aj Cortaderia selloana Pumils vysoká len meter, bielostrieborná odroda Silver Comet, strieborná Argentea a ružová, menej kvitnúca a chúlostivejšia Rosea. RNDr. JÁN PAVLOVKIN, PhD.
Na výstave zvierat ma zaujal holandský králik. Môžete napísať niečo o tomto plemene? P. J., Skalica
Chov holandského králika je rozšírený po celom svete. V dávnejšej minulosti bol rozšírený - ako už z názvu vyplýva - najmä v Holandsku. Do súčasnej podoby ho však vyšľachtili anglickí chovatelia. Dospelý králik má dosahovať hmotnosť približne 2,25 až 3,25 kilogramu. Plemeno sa chová vo viacerých farebných rázoch. Podklad je vždy biely, kresba býva modrá, čierna, žltá, havanovitá, madagaskarová, divo sfarbená a iná.
Chov holandského králika je pomerne náročný a vyžaduje si skúsenosti. Inak ide o odolné plemeno; samice sa vyznačujú vysokou plodnosťou a sú starostlivými matkami. (inš)