Najjednoduchšie, aj keď pomerne namáhavé, je vykopanie koreňov chrenu z čo najväčšej hĺbky. Aj po tomto zásahu môžu síce ešte niektoré rastliny vyrásť, opakovaným vykopávaním počas nasledujúcej vegetácie sa však tak vysilia, že v ďalších rokoch s nimi nebudú problémy.
Na chemické ničenie chrenu môžete použiť herbicídy s účinnou látkou glyphosate (napríklad Dominator, Fondo, Glialka, Glyfogan, Kapazin, Kaput, Roundup). Keďže uvedená účinná látka preniká do rastlín cez listy, chren musí mať v čase aplikácie vyvinutú dostatočne veľkú listovú plochu. Z listov postupne prenikne aj do koreňov a v priebehu dvoch až troch týždňov zničí celú rastlinu. Po zaschnutí chrenu môžete na ošetrenú plochu sadiť alebo siať všetky plodiny, pretože glyphosate sa v pôde rýchlo rozkladá a nezanecháva žiadne nerozložené zvyšky. Vzhľadom na spôsob účinku sa uvedené prípravky nemôžu použiť na ničenie burín v porastoch, ale len pred sejbou alebo výsadbou, prípadne po zbere pestovaných plodín.
Prečo treba ošetrovať jablone proti chrastavitosti už pred kvitnutím, keď sa príznaky ochorenia objavujú až v čase rastu plodov? F. S., Levoča
Začiatok chemickej ochrany jabloní proti chrastavitosti súvisí so spôsobom prezimovania pôvodcu ochorenia huby Venturia inaequalis . Prezimuje totiž v opadaných listoch, v ktorých sa do jari vytvoria plodničky s vreckami. Za daždivého počasia sa plodničky otvárajú a z vreciek sa do ovzdušia uvoľňujú tzv. askospóry, spôsobujúce nákazu mladých listov a plodov. Askospóry sa uvoľňujú od apríla do júna, preto sú tieto mesiace rozhodujúcim obdobím v boji proti chrastavitosti. Prvý preventívny postrek stromov treba urobiť tesne pred kvitnutím, druhý hneď po odkvitnutí. Pri daždivom počasí treba v ošetrovaní pokračovať v dvojtýždňových intervaloch až do konca júna.
Ing. JURAJ MATLÁK