Rozkvitnutým stromom môžu škodiť aj nízke teploty nad bodom mrazu. FOTO - ARCHÍV
Rozhodujúci vplyv na pravidelné úrody má genetické založenie druhu, odrody a podpníka. Súvisí v prvom rade s každoročnou úmernou diferenciáciou kvetných púčikov pre budúcoročnú úrodu. Niektoré odrody totiž majú sklon vytvárať generatívne orgány iba v každom druhom roku. Pri jabloniach je takouto odroda Ontário, Red Melba a Wealthy . S genetickým založením súvisí aj sklon k morfologickým zmenám kvetných orgánov, ktoré ich znefunkčňujú. Môže to byť napríklad nedokonalý vývoj piestika alebo peľníc, v ktorých sa nevytvára životaschopný peľ. S týmto javom sa často stretáme pri niektorých hybridoch vytvorených krížením.
Pri cudzoopelivých odrodách môže byť príčinou neúrody aj chýbajúci peľ inej odrody - opeľovača alebo hmyzu prenášajúceho peľ. Do tejto skupiny patrí aj úroveň tolerancie na nepriaznivé činitele, najmä choroby a škodcov.
V niektorých rokoch môže úrodu zničiť napríklad monilióza, pri slivkovinách šarka, piliarky a obaľovače, pri čiernych ríbezliach zvrat čiernej ríbezle a vlnovníkovec ríbezľový. Riešením sú zodpovedajúce technicko-organizačné opatrenia.
Významnú skupinu predstavujú nepriaznivé poveternostné vplyvy. Častou príčinou neúrod sú zimné a neskoré jarné mrazy, ktoré zničia generatívne orgány. Počas kvitnutia môžu byť škodlivé aj nízke teploty nad bodom mrazu, pretože zhoršujú klíčenie peľu a prerastanie peľového vrecúška čnelkou k vajíčku. Okrem toho v chladnom počasí nelietajú včely ani čmeliaky - prenášače peľu, čo znemožňuje opelenie i oplodnenie cudzoopelivých odrôd. Príčinou neoplodnenia býva však aj horúce počasie, zvlášť v spojení so silným vetrom unášajúcim jemný piesok. Výsledkom je nielen vysúšanie blizien, ale aj ich mechanické poškodenie. Okrem toho silnejšie vetry pred nástupom oberačkovej zrelosti môžu vyvolať predčasné opadávanie plodov. Nedostatok pôdnej vlahy obmedzuje zase diferenciáciu kvetných púčikov pre budúcoročnú úrodu, čo rieši doplnková závlaha.
Posledná široká skupina súvisí s nesprávnym zakladaním a ošetrovaním výsadieb. Ide o zdôvodnený výber a prípravu stanovišťa, voľbu druhov, odrôd a podpníkov (zohľadnenie rajonizácie), spôsob výsadby, rezu, hnojenia a ochrany. Striedavú rodivosť môže vyvolať aj vyčerpanie ovocných drevín nadúrodami. Prebierka plodov má byť samozrejmou súčasťou agrotechniky. Z uvedeného vyplýva, že väčšinu faktorov pravidelných úrod má v rukách pestovateľ.
Ing. ŠTEFAN NITRANSKÝ, CSc.