Kapucínka väčšia sa osvedčila ako účinný prostriedok proti vlnačke krvavej. Semená kapucínky sadíme od konca apríla ku kmeňom zvlášť ohrozených odrôd (Parména zlatá). Na tento účel sú vhodné iba odrody kapucínky vytvárajúce šľahúne, ktoré sa ťahajú po kmeni. Na miestach, kde sa nachádzajú, sa vlnačka neusadí. Takáto ochrana pomáha predovšetkým pri nižších tvaroch stromov (zákrpky, vretená). Šťava vylisovaná z kapucínky je zase vysokoúčinná pri likvidácii hniezd vlnačky krvavej.
Bazu čiernu treba rezať. Osvedčilo sa pestovať ju ako strom s kmeňom vysokým jeden meter. Pri zapestovaní korunky pri výsadbe zrežeme výhonky na dva puky. Súčasne odstraňujeme výhony, ktoré rastú z kmeňa a zo zeme. V korune necháme 6 až 7 vzpriamených výhonov. Pod ťarchou úrody sa budú nakláňať smerom von a na najvyššie postavených bodoch konárov vyženú nové výhony. Neskôr sa odrodené drevo odstráni až po tieto konáre.
Pekné hlávky šalátu vyrastú v záhrevných pôdach na voľnom priestranstve. Hlávkovému šalátu sa najlepšie darí v humóznych, hlinitopiesčitých pôdach. Nevhodné sú pôdy so sklonom k prísušku, ako aj kyslejšie pôdy s hodnotou pH nižšou ako 6,5. Hlávkový šalát nezaraďujeme v osevnom postupe po hlávkovom šaláte, endívii ani po čakanke šalátovej.
Pri výsadbe rododendronov má byť vzdušná vlhkosť tým vyššia, čím slnečnejšia je poloha pozemku. Rododendrony sú tieňomilné rastliny, ak ich však vysadíme na výslnie, počas leta sa im musíme postarať o stálu vysokú vlhkosť vzduchu. Za slnečného počasia ich častejšie rosíme a pôdu udržiavame vlhkú.
V tomto období spôsobuje na kôstkovinách veľké škody baktériová škvrnitosť, vyvolaná rodmi Xanthomonas alebo Pseudomonas . Časť kvetných pukov odumiera už pred rozkvitnutím a na strome zostávajú neraz až do leta. Škvrnitosť napáda aj výhony a plody. Na výhonoch sa prejavuje v podobe glejotoku a nekróz, na plodoch vznikajú početné vpadnuté škvrny. Boj proti baktériovým chorobám spočíva v dôslednom odstraňovaní všetkých napadnutých častí až do zdravého dreva.
Karfiol je náročná zelenina, ktorú môžeme úspešne pestovať len v najlepšej pôde. Najvhodnejšia je hlboká piesčitohlinitá alebo hlinitopiesčitá pôda s vysokým obsahom humusu a minerálnych živín. Záhon, na ktorý chceme vysadiť karfiol, na jeseň dobre pohnojíme maštaľným hnojom. (pav)