Brusel 23. apríla (TASR) Viac ako tretina slovenských firiem, 35 %, ešte vôbec nezačala s prípravami na vstup krajiny do Európskej únie. Európske právo dokáže v plnej miere uplatňovať len 16 % slovenských podnikov. Ukázala to najnovšia štúdia združenia európskych obchodných a podnikateľských komôr Eurochambers, ktorú dnes zverejnili v Bruseli.
Za najlepšie pripravené na vstup do únie sa považujú firmy v Slovinsku, Českej republike a Estónsku, najhoršie výsledky ukázala štúdia pre Litvu, Maďarsko a Poľsko. Slovenské firmy sa umiestnili v strede.
Podľa generálneho tajomníka Eurochambers Arnalda Abruzziniho sa síce situácia v 10 vstupujúcich krajinách zlepšuje, problémy však ostávajú, a to najmä pri malých a stredných podnikoch. V 10 krajinách nezačalo ešte s prípravami na vstup, respektíve na uplatňovanie európskej legislatívy celkovo 41 % firiem.
Hoci nepripravených firiem je veľa, tento proces podľa Abruzziniho nekončí 1. májom a bude pokračovať aj po vstupe nových krajín. Pri predchádzajúcich rozšíreniach bolo percento firiem, ktoré sa necítili byť pripravené, približne rovnaké ako teraz. "A keby sme túto otázku položili firmám v súčasných krajinách EÚ, možno by sme sa tiež dočkali niektorých šokujúcich čísel," povedal Abruzzini.
Drvivá väčšina podnikov v nových členských štátoch podporuje rozšírenie EÚ, 90 % a očakáva ho s optimizmom, 59 % je veľmi optimistických, len 16 % veľmi pesimistických.
Slovenské firmy patria medzi najväčších stúpencov rozšírenia. Za vstup SR do únie je 99 % opýtaných podnikov, čo je najviac spomedzi všetkých krajín. S optimizmom očakáva vstup do EÚ 53 % slovenských firiem, pesimizmus vyjadrilo len 8 %. Väčšina firiem v SR, 63 % je tiež spokojná s výsledkami rokovaní o vstupe, ktoré Slovensko dosiahlo.
Len 9 % firiem v SR očakáva vážne finančné problémy spojené s uplatňovaním legislatívy EÚ. Najväčšie problémy očakávajú slovenskí respondenti v oblasti hospodárskej súťaže, najmenšie pri kvalite a bezpečnosti potravín.
Miera zosúladenia s právom únie sa pohybuje v slovenských firmách od 2,6 zo 4 bodov pri hospodárskej súťaži po 3,1 boda v oblasti certifikácie výrobkov, technických regulácií a štandardov.
Firmy v nových krajinách sa zhodujú na potrebe mať svoje vlastné zastúpenie v Bruseli. S týmto názorom súhlasí 83 % slovenských podnikov.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pop