Mordechaj Vanunu (v strede) obkolesený príslušníkmi stráže máva svojim stúpencom pred odchodom z väzenia v juhoizraelskom Aškelone, kde strávil 18 rokov. FOTO - TASR/AP
li ako "mierového hrdinu". Zhruba rovnaký počet demonštrantov ho označil za zradcu. Vanunua odsúdili za vyzradenie izraelského jadrového programu britskej tlači a za špionáž. Sivovlasý 49-ročný muž síce vyšiel z brán väznice s úsmevom na perách a s víťazným gestom, ale vyhlásil, že izraelská tajná služba s ním vo väznici zaobchádzala "kruto a barbarsky". Povedal, že je síce "pyšný a šťastný" na to, čo urobil, ale napriek tomu nemá žiadne tajomstvo, ktoré by mohol vyzradiť.
Chce však pokračovať v kampani proti jadrovému arzenálu Izraela a možno aj proti samotnému štátu. "Nie je potrebné, aby existoval židovský štát. Tu by mal byť štát palestínsky," vyhlásil Vanunu, čo podľa agentúry Reuters izraelské vedenie nahnevá.
Podľa jeho názoru Izrael jadrové zbrane nepotrebuje, "zvlášť teraz, keď je celý Blízky východ jadrového arzenálu zbavený." Vanunu zároveň vyzval izraelskú vládu, aby umožnila v Dimone medzinárodné inšpekcie. Vanunu pracoval deväť rokov na výskumnom jadrovom reaktore v Dimone a v roku 1986 poskytol informácie a fotografie reaktora britskému denníku The Sunday Times. Bývalá agentka izraelskej tajnej služby Mossad Cindy Džanínová, ktorá v roku 1986 pomohla Vanunu zadržať a teraz žije so svojím izraelským manželom a dvoma deťmi v Spojených štátoch, sa obáva pomsty. Vanunuovi bratia Meir a Ašer, ktorí na Mordechaja včera pri väznici Šikma čakali, ale ubezpečujú, že epizódka so Cindy ich nezaujíma.
(čtk)