Profesor Izák predvádzal lekárom svoju zdokonalenú metódu operácie sivého zákalu ultrazvukom na prasačích očiach. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
ukom. Profesor Izák predvádzal lekárom prostredníctvom priameho televízneho prenosu svoju zdokonalenú metódu fakoemulzifikácie na prasačích očiach. Podľa Izáka nie je dôvodom využívania zvieracích očí pri nácviku operácií ich podobnosť s ľudským okom, ale dostupnosť.
Prvú operáciu šedého zákalu fakoemulzifikáciou v bývalom Československu urobil v roku 1988 práve Izák, ktorý je aj priekopník implantácií umelej šošovky. Izák začínal prvé operácie v Amerike na zajacoch. Ak v bol v začiatkoch operačný rez dlhší ako tri milimetre, dnes už operatérom stačí jeden milimeter. Skrátil sa aj rez pri implantácii umelej šošovky zo šiestich na dva milimetre.
Moderná svetová veda sa podľa Izáka snaží aj v tejto oblasti o nové trendy. Odborníci zatiaľ neúspešne hľadajú liek, ktorý by zabránil tvorbe sivého zákalu, ale pracujú aj na nových materiáloch pre umelé šošovky.
Na očnej klinike v Banskej Bystrici urobia asi 1500 operácií šedého zákalu ročne, pri lepšom finančnom zabezpečení by ich však mohli urobiť dvojnásobok. Sivý zákal je ochorenie šošovky, ktoré zväčša postihuje starších ľudí. Zdravá šošovka je priehľadná, postupne však priehľadnosť stráca. Spôsobuje neostré videnie, ktoré sa postupným zakaľovaním šošovky zhoršuje do takej miery, že chorý je schopný rozlíšiť už iba svetlo a tmu. (wm)