Marián Vyparina z Výskumného ústavu súdneho inžinierstva tvrdí, že hodnota vykupovaných pozemkov pre Hyundai/Kia sa pohybuje okolo 115 korún za štvorcový meter. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
alebo naopak nižšiu hodnotu pozemkov. Definitívna cena bude podľa informácií SME známa najneskôr v pondelok.
"Ústav vypracoval odborný názor na všeobecnú hodnotu a zdôvodnil použitie jednotlivých ustanovení vyhlášky o stanovení hodnoty majetku. Nevypracovávali sme novú metodiku, len sme aplikovali platnú právnu úpravu na konkrétny prípad," dodal Vyparina.
Obce, ktorých pôdu zastavia automobilka, sa stále pridŕžajú svojho znaleckého posudku. Ten im dáva nádej, že za štvorcový meter dostanú 360 korún. K momentálnemu vývoju a odborným výkupným cenám sa z opatrnosti nevyjadrujú. Starosta obce Nededza Dušan Vajda však hovorí: "Je tu ešte jedna alternatíva." Bližšie ju nešpecifikoval, ale v obci sa hovorí aj o medzinárodnom súde.
Otázka problematického stanovenia výkupnej ceny pozemkov pre automobilku vyplávala na povrch krátko po tom, čo sa objavilo niekoľko diametrálne odlišných súm. Ceny za štvorcový meter ornej pôdy sa totiž pohybovali od 27 do približne 600 korún. Vyparina si myslí, že vysoké rozdiely v posudkoch nezapríčinilo znenie vyhlášky, ale skôr ľudský faktor.
Žilina Invest, spoločnosť ktorá vykupuje pozemky, v situácii, keď už existovalo príliš veľa informácií o výkupných cenách, požiadala Ústav súdneho inžinierstva, aby situáciu pomohol riešiť a oboznámil znalcov, ktorí neskôr vypracujú záverečné posudky. Vedúci sekcie tvrdí, že do posudzovania pozemkov sa môžu zapojiť všetci znalci príslušného znaleckého odvetvia.
"Požiadavku Žilina Investu na odborné vyjadrenie sme prijali kvôli tomu, aby sme ochránili znalcov pred útokmi médií a vniesli aspoň názorovú jednotu v záujme objektivity," reagoval Vyparina, ktorý situáciu okolo pozemkov pre automobilku považuje za neštandardný prípad prevodu nehnuteľností.
"Je to atypická situácia, ktorá sa nestáva často. V Trnave všetko prebiehalo bez problémov. Osobne ma mrzí, že znalci v takýchto problémových veciach nevyužívajú odborné konzultácie medzi sebou navzájom, prípadne nepožiadajú o radu školiace pracoviská," hovorí Vyparina.
Situácia je skutočne neštandardná, pretože Ústav súdneho inžinierstva vstupuje do sporných záležitostí väčšinou až na požiadanie súdu. Tentokrát podľa Vyparinu chceli žiadatelia odborné vyjadrenie predísť problémom. Objavili sa však názory časti znalcov, že znalci sú samostatní, za svoju prácu nesú zodpovednosť a za posudky majú zaplatené, takže ústav do celej záležitosti nemal vstupovať.
Aj napriek tomu, že odborníci považujú niektoré zverejnené výkupné ceny pozemkov pod automobilku Kia za zvláštne, zatiaľ sa nenašiel nikto, kto by ich nechal preskúmať ministerstvu spravodlivosti alebo príslušnému krajskému súdu. Podľa Vyparinu to odborníci z ústavu neurobia.
V oceňovaní pozemkov majú znalci voľnosť
Cifry o výške výkupných cien pozemkov sa pohybujú od 96 až po 360 korún za štvorcový meter. Na najvyššiu cenu majú obyvatelia Tepličky nad Váhom dokonca aj znalecký posudok. Zjednotenie oceňovacích postupov majú zabezpečiť podmienky Ústavu súdneho inžinierstva.
Ako SME nedávno upozornil znalec, ktorý nechcel byť menovaný, vystavovatelia znaleckých posudkov majú istú voľnosť pri výpočte ceny pozemkov, ak ich cenu nemôžu odvodiť z porovnateľných cien na trhu. Potom sú odkázaní na oceňovacie postupy dané vyhláškou. Znalec pripustil, že môže nastať situácia, keď ten istý pozemok je ocenený dvoma odlišnými cenami od rôznych znalcov.
Postup pri oceňovaní rôzneho majetku vrátane pozemkov upravuje vyhláška ministerstva spravodlivosti z 8. januára 2002 o stanovení všeobecnej hodnoty majetku. Podľa nej znalecká organizácia "prihliada na všetky okolnosti, ktoré majú vplyv na hodnotu majetku, najmä na jeho technický stav a stav trhu v danom mieste a čase". Vyhláška znalcom predpisuje niekoľko metód, ktorými sa môžu dopracovať k stanoveniu všeobecnej hodnoty majetku, pričom počíta aj so zvláštnymi prípadmi, keď znalec musí pri oceňovaní použiť analógie z iných znaleckých odborov. (iš)