Medzivládna zmluva s Ruskom prestane po vstupe do únie platiť. Slovnaft aj SPP tvrdia, že Moskva nám kohútiky na plynovode ani ropovode nepriškrtí.
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Dňom nášho vstupu do Európskej únie prestane platiť bilaterálna dohoda medzi Slovenskom a Ruskom. Zároveň sa na nás nebude vzťahovať dohoda medzi úniou a Ruskom. Moskva ju odmieta rozšíriť na desať pristupujúcich krajín, pretože sa cíti rozšírením únie poškodená a výmenou za súhlas žiada kompenzácie.
Neplatná zmluva
Dňom nášho vstupu do únie tak vznikne právne vákuum, ktoré by mohlo poškodiť slovenské firmy obchodujúce s Ruskom. "Nerozšírenie Dohody o partnerstve a spolupráci na Slovensko môže znamenať zrušenie platnosti doložky najvyšších výhod, znevýhodnenie slovenských výrobkov a zníženie ich konkurencieschopnosti na trhu," upozornil SME tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.
Povinnosť vypovedať alebo upraviť všetky bilaterálne zmluvy, ktoré nezodpovedajú pravidlám únie, vyplýva z kapitoly Vonkajšie vzťahy, ktorá zahŕňa ekonomické a obchodné vzťahy s tretími krajinami. Týka sa to aj Dohody medzi vládou SR a vládou Ruskej federácie o hospodárskej a vedecko-technickej spolupráci z roku 1993. Dňom nášho vstupu prestanú platiť tie články zmluvy, ktoré regulujú obchod.
Pôvodne ich mala nahradiť Dohoda o partnerstve a spolupráci medzi EÚ a Ruskom. Ani pár dní pred rozšírením únie sa tak nestalo. Rusi sa obávajú, že ich ekonomika môže po rozšírení prísť až o 300 miliónov eur ročne.
"Vstupom do únie sa zvyšujú clá a väčšina pristupujúcich krajín mala s Ruskom dohodnuté bilaterálne nižšie colné zaťaženie na ruské dovozy. Naše clá by sa po vstupe mali zvýšiť o štyri až šesť percent. To zníži konkurencieschopnosť ruských výrobkov na európskych trhoch a hlavne na trhoch nových členských krajín," hovorí analytik Alexander Duleba.
Už len Moskva a Brusel
Rusko preto za súhlas s rozšírením dohody na nové členské krajiny žiada kompenzácie, požaduje zmienku o ruskej menšine žijúcej v pobaltských štátoch a riešenie problému dopravy tovarov do Kaliningradskej oblasti, ruskej enklávy medzi Poľskom a Litvou.
Únia nechce na kompenzácie pristúpiť. Podľa Bruselu si za škody môže Rusko samo. Od 1. januára malo spustiť proces liberalizácie obchodu s úniou, čím by sa znížilo colné zaťaženia na dovozy z Ruska na trh únie.
Rokovania teraz prebiehajú medzi Bruselom a Moskvou. Slovensko ani ďalšie pristupujúci krajiny do nich nemôžu zasahovať. Mandát rokovať v mene členských krajín má Európska komisia. Podľa Dulebu je za tento stav zodpovedné aj ministerstvo hospodárstva ako garant zmluvy. "Podcenili to. O riešení mali začať rokovať už počas prístupových rokovaní," dodáva Duleba.
Únia sa tvári, že do 1. mája je dostatok času. Aj keby k dohode došlo dnes, musí ju ešte ratifikovať ruská Štátna duma a to do 1. mája určite nestihne. Podľa Jána Pšenicu, riaditeľa odboru vonkajších vzťahov EÚ na ministerstve zahraničných vecí, je možné, že sa dohoda bude uplatňovať aj bez ratifikácie, ale nie je isté, ako to bude vyzerať v praxi.
Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁ, zo