BRATISLAVA - Od augusta by mal byť na Slovensku nový úrad. Vláda včera odsúhlasila návrh ministra zdravotníctva Zajaca na vytvorenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Mal by sídliť v Bratislave a náklady na jeho zriadenie by mali byť asi 100 miliónov korún.
"Úrad bude dohliadať na zdravotné poisťovne, či poskytujú zdravotnú starostlivosť v súlade so zákonom. Či pre poistencov nakúpili to, čo mali. Bude však dohliadať aj na zdravotnícke zariadenia. Či poskytli zdravotnú starostlivosť, ktorú zo zákona majú poskytnúť, a či ju občan dostal v súlade so zákonom," hovorí minister. Úrad bude vybavovať aj sťažnosti občanov.
Zajac predpokladá, že bude mať 150 zamestnancov a pretože preberie niektoré právomoci od ministerstva zdravotníctva, časť z nich sa presunie. Pri kontrolovaní kvality práce zdravotníckych zariadení by mali mať významné slovo patológovia. Šéfa úradu by mal vymenovať parlament na návrh vlády, správnu radu vymenuje vláda na návrh ministra zdravotníctva.
Úrad bude tiež vydávať licencie zdravotným poisťovniam a dozerať na ich platobnú schopnosť. "Tak ako nad komerčnými poisťovňami dohliada Úrad pre finančný trh, tak nad zdravotnými bude Úrad pre dohľad," hovorí minister.
Vláda predpokladá, že ročný rozpočet úradu bude 300 miliónov korún, a bude financovaný z príspevkov zdravotných poisťovní. Každá na jeho fungovanie odvedie pol percenta z poistného.
Námietky proti návrhu ministra Zajaca majú napríklad Asociácia súkromných lekárov a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení, ktoré žiadajú, aby v správnej rade boli aj zástupcovia zamestnávateľov.
Slovenská lekárska komora si zase myslí, že nový úrad má neúnosne veľké právomoci. "Vzniká obrovský aparát, ktorý nebude schopný plniť navrhované úlohy. Navyše, potrebuje množstvo finančných zdrojov, ktoré sa inak dajú využiť na účely zdravotného poistenia," tvrdí.
Výhrady majú aj zdravotné poisťovne. "Kompetencie úradu presahujú kompetencie viacerých ministerstiev dokopy a vytvára sa vlastne štát v štáte. V tejto podobe ide o megalomanský byrokratický aparát neefektívne míňajúci peniaze poistencov," namieta poisťovňa Dôvera.
Minister hovorí, že je logické, že poisťovne sa bránia dohľadu, ktorý doteraz nemali. "Akoby sme zabudli, čo sa tu dialo so zdravotnými poisťovňami v rokoch 1994 až 2000. Kým v roku 1994 bolo trinásť zdravotných poisťovní, dnes je ich päť. Toto zlučovanie, rušenie, likvidácia, konkurzy, prípady ako Perspektíva, stáli našich občanov niekoľko miliárd."
(mar)