Šéfovia krajov SR: Na fondy EÚ sme pripravení, veríme v úspech projektov

Brusel 21. apríla (TASR) Predsedovia piatich slovenských samosprávnych krajov vyjadrili dnes v Bruseli presvedčenie, že sú pripravení na čerpanie peňazí ...

Brusel 21. apríla (TASR) Predsedovia piatich slovenských samosprávnych krajov vyjadrili dnes v Bruseli presvedčenie, že sú pripravení na čerpanie peňazí z európskych fondov a že ich projekty budú úspešné.

Predsedovia žilinského, košického, prešovského, nitrianskeho a banskobystrického kraja sa zúčastnili na prezentácii a seminári o regionálnej politike v rámci slovenského týždňa v inštitúciách EÚ.

Ich optimizmus zdieľajú aj zástupcovia Európskej komisie. Vidím, že regióny sú pripravené využívať fondy, je to pre ne veľká príležitosť a peniaze treba využiť tak dobre, ako sa len dá, povedal novinárom Colin Wolfe, šéf slovenského oddelenia na generálom riaditeľstve EK pre regionálnu politiku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho je ale dôležité využiť peniaze na užitočné a produktívne veci podporu podnikania, napojenie podnikov na zahraničné investície, prípravu kvalifikovaných ľudí, rozvoj cestovného ruchu, v ktorom má Slovensko veľký potenciál.

Podľa Wolfa by prvé projekty v oblasti základnej infraštruktúry mali byť schválené v priebehu niekoľkých týždňov. Slovensko veľmi rýchlo prejde do etapy realizácie projektov a čerpania peňazí, uviedol s tým, že 537 projektov prihlásených v rámci operačného systému Základná infraštruktúra je dobrým znamením, že Slovensko využije všetky dostupné peniaze.

Žilinský kraj je podľa predsedu Jozefa Tarčáka na eurofondy pripravený a verí, že jeho projekty budú úspešné, hoci si uvedomuje, že pri výbere sa bude určite zohľadňovať investícia KIA do tohto regiónu.

SkryťVypnúť reklamu

Ale robíme všetko pre to, aby sme boli úspešní vo všetkých oblastiach, či už v školstve, sociálnych veciach, kultúre. V každej oblasti máme niekoľko projektov, povedal Tarčák s tým, že v prvom kole poslala Žilina 20 návrhov, v druhom to bude asi tucet. Očakáva, že uspieť by mohla štvrtina, prípadne tretina z nich.

Najväčší impulz pre žilinský kraj očakáva Tarčák z kohézneho fondu a zo strany vlády pri budovaní diaľnice, ktorá má byť v Žiline v priebehu troch rokov.

Šéf prešovského kraja Peter Chudík tiež hovorí, že jeho kraj je pripravený a veľmi veľa si od vstupu do EÚ sľubuje pri znižovaní výrazných regionálnych rozdielov na Slovensku.

Prešovský kraj sa chce podľa neho zamerať na projekty cestovného ruchu, miestnej infraštruktúry, podpory malého a stredného podnikania, ale za hlavnú prioritu považuje technologicko-priemyselný park Prešov-Košice. Som presvedčený, že to je tá najlepšia cesta, ako čo najskôr rozvinúť východné Slovensko, ktoré teraz patrí k ekonomicky a sociálne slabším, povedal Chudík.

SkryťVypnúť reklamu

Košický kraj sa podľa predsedu Rudolfa Bauera sústredil v prvom kole na väčšie projekty podal šesť infraštruktúrnych projektov v hodnote 140 miliónov korún. Ide napríklad o rekonštrukcie niektorých škôl a nemocníc. Košice sa tiež chystajú na využitie peňazí určených na rozvoj vidieka a v rámci kohézneho fondu na životné prostredie.

S rozpočtom až 100 miliónov korún počíta projekt vedecko-výskumného centra v Košiciach. Bol by som rád, keby sa ten zisk košického kraja vyšplhal až ku miliarde korún, trúfa si Bauer.

Najväčší počet projektov podal zatiaľ Nitriansky kraj, hovorí jeho predseda Milan Belica, ktorý verí, že budú úspešné. Zatiaľ ide o menšie projekty (rekonštrukcie škôl, nemocníc, sociálnu oblasť). Nitra má však zálohe aj väčšie projekty najmä spaľovňu nebezpečných látok, ktorá by mohla výrazne zlepšiť životné prostredie na celom západnom Slovensku. Investície by však presahovali miliardu korún. Pripravuje tiež projekt, ktorý by plošne riešil energetickú náročnosť na školách.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda Banskobystrického kraja Milan Marčok vidí šancu svojho regiónu v cezhraničnej spolupráci s Maďarskom črtá sa vraj niekoľko veľkých spoločných projektov. Za kľúčové oblasti považuje spracovanie dreva a papierenský priemysel, využitie biomasy, spaľovne odpadov, potravinárstvo a poľnohospodárstvo. Verí, že kraju pomôžu fondy EÚ vyriešiť aj dopravné problémy.

Slovensko má v období 2004-06 nárok získať zo štrukturálnych fondov a kohézneho fondu okolo 1,6 miliardy eur (asi 64 miliárd Sk).

(spravodajca TASR Robert Sermek) žab

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 320
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 855
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 687
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 651
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 412
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 733
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu