Ľudia sa zásobujú cukrom a ryžou

BRATISLAVA - Ľudia sa pred vstupom Slovenska do Európskej únie predzásobujú cukrom a ryžou. O oboch komoditách sa v posledných týždňoch písalo v súvislosti s rastom cien. Reakciu ľudí pocítili obchody rastom odbytu.

Cukor je momentálne nákupným hitom v celej strednej Európe. Vplyvom cenovej politiky Európskej únie zdražie, na čo obyvatelia zareagovali stratégiou predzásobenia. FOTO - SME PAVOL MAJER

"Zvýšený záujem zákazníkov sme zaznamenali v rádoch desiatkach percent," povedala hovorkyňa spoločnosti Metro Markéta Světlíková. Aj v sieti obchodov Prima Zdroj sa predáva o 10 až 20 percent cukru i ryže viac ako zvyčajne. Podľa hovorkyne siete Carrefour Jany Havlíčkovej je "záujem o ryžu podstatne vyšší". Zvýšil sa aj dopyt po cukre, ten však nie je taký veľký. Viacej cukru sa predáva aj v hypermarketoch Hypernova.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Viaceré obchody podporili nákup týchto tovarov zľavami. Hypernova predáva kilogram cukru až do 27. apríla za 27,90 a veľkoobchod Metro za 26,06 koruny. V Tescu je možné cukor v súčasnosti kúpiť za 24,90 až a 29,90 Sk. Kilogram ryže stojí v Metre od 16 korún.

Mnohí obyvatelia prihraničných oblastí chcú ešte posledné dni pred vstupom do únie využiť na kúpu lacnejšieho cukru v Česku. Napríklad v Bille predávajú kilogram krupicového cukru za 16,90 Kč, čo je približne 20,80 Sk. V 50-kilogramových baleniach sa však dá kryštálový cukor kúpiť už za cenu 15,90 Kč (19,60 Sk) za kilogram.

Obchodníci ubezpečujú, že dňom vstupu do únie sa vôbec nič nezmení. "Od prvého mája sa vôbec nič nestane. Existujú zásoby i dlhodobé kontrakty," hovorí predseda predstavenstva najväčšej obchodnej siete COOP Jednota Adrián Ďurček. Odo dňa vstupu do EÚ sa navyše liberalizuje trh s cukrom a nebudú tak odkázaní len na domácich výrobcov. Budú môcť doviezť napríklad cukor z Česka, kde je lacnejší ako u nás.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ siete Rema 1000 Dušan Spusta odhaduje, že zásoby cukru i ryže im vydržia maximálne mesiac. Koľko budú tieto potraviny stáť potom, však nevie odhadnúť. "Budeme kopírovať núkupné ceny od dodávateľov," vraví.

Podľa riaditeľa Výskumného ústavu poľnohospodárstva a potravinárskeho Gejzu Blaasa k rastu cien dôjde v dôsledku administratívnych zmien súvisiacich so vstupom do únie. "Myslím si, že mnohí obchodníci sa pokúšajú využiť toto obdobie na rast cien. Nie vždy je pritom nárast odôvodnený," povedal Blaas a dodal, že konkurencia nedovolí držať ceny vysoko.

Cukor

Dôvody rastu

Európska únia reguluje trh s cukrom. Využíva pri tom takzvanú intervenčnú cenu, ktorá je v súčasnosti približne 25 korún za kilogram (63 eur za 100 Kg). Ak cukrovary nedokážu predať cukor drahšie svojim odberateľom - obchodom, je to cena, za ktorú od nich ich produkciu vykúpi štátna intervenčná agentúra. To bude platiť aj pre Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Predpokladaný cenový vývoj

Cena, za ktorú dnes cukrovary predávajú cukor obchodníkom, je približne 20 korún za kilogram. Vzhľadom na to, že intervenčná cena bude 25 korún, je predpoklad, že najnemej na toľko sa zvýši i "veľkoobchodná" cena. Ak sa zachovajú súčasné marže obchodu (približne 10 korún za kilogram), tak kilogram cukru by mal stáť približne 35 korún, čo je zhruba o 5 korún viac ako dnes.

Ryža

Dôvody rastu

Dôvodom je jednotná colná politika, ktorú po vstupe do únie bude musieť uplatňovať i Slovensko. Európska únia má krajiny, ktoré produkujú ryžu, a podobne ako pri iných komoditách sa snaží o ochranu svojich výrobcov. Okrem iného to robí colnou politikou. Pre tretie krajiny platí clo v prepočte 8,40 koruny za kilogram, s výnimkou dovozu v rámci limitov WTO, na ktoré platí clo 3 Sk za kilogram. Slovensko v súčasnosti dováža ryžu najmä z tretích krajín, pričom tento dovoz nezaťažuje žiadnym clom.

SkryťVypnúť reklamu

Predpokladaný cenový vývoj

Cenový posun spôsobený clom bude závisieť od množstva, ktoré sa dovezie v rámci limitov WTO a ktoré okrem nich. Predpokladaný rast cien by mal dosiahnuť od štyroch do ôsmich korún, je však ťažké hovoriť o absolútnych číslach, pretože ceny ryže sú v obchodoch už teraz veľmi rozdielne.

Banány

Dôvody rastu

Dôvody sú podobné ako v prípade ryže. Európska únia ochraňuje svojich južných producentov banánov (a aj niektoré iné štáty, najmä bývalé francúzske kolónie) colnou politikou. Základné clo predstavuje 680 eur na tonu (asi 27 korún za kilogram). Uplatňuje sa aj znížené clo 3 koruny na kilogram v prípade limitov WTO. Slovensko v súčasnosti dováža banány bez cla.

Predpokladaný cenový vývoj

Cenový dosah sa ťažko odhaduje, pretože nie je známe, koľko z dovozených banánov bude podliehať nižšiemu clu. Rozpätie cenového rastu preto môže byť od troch do 27 korún.

SkryťVypnúť reklamu

(Podľa odhadov Gejza Blaasa)

(jj)

Aktuálne ceny

  Banány, Kryštálový Ryža Lagris,

  1 kg cukor, 1 kg 1 kg

Billa *26,90 30,90 x

Hypernova *19,90 *27,90 17,90

Kaufland 29,90 26,50 - 26,90 17,90 - 19,90

Terno, Bratislava 34,90 35,90 21,90

Jednota, Košice KVP 32,90 29,90 x

Tesco 24,90 - 29,90 24,90 - 29,90 24,90

Autor: jj

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 538
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 224
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 952
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 954
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 952
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 818
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 457
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu