Brusel 20. apríla (TASR) Európska komisia dnes prijala chorvátsku prihlášku do EÚ a odporučila začať s Chorvátskom prístupové rokovania. Na základe dnešného odporúčania rozhodnú o prípadnom začiatku rokovaní a jeho termíne členské krajiny EÚ na júnovom summite.
Rozhodnutie komisie oznámil v Európskom parlamente v Štrasburgu komisár pre vonkajšie vzťahy Chris Patten, poslanci jeho vyhlásenie odmenili potleskom. Chorvátsko je prvou krajinou západného Balkánu, ktorá sa dostala do tejto etapy, pripomenul Patten.
V uplynulých rokoch urobilo Chorvátsko obrovské úsilie na ceste do EÚ. Komisia preto môže Rade EÚ (členským štátom) odporučiť, aby začala s Chorvátskom rokovania o vstupe, uviedol vo vyhlásení predseda EK Romano Prodi.
Komisia podľa neho Chorvátsku poskytne maximálnu možnú podporu a pomoc, avšak ako ďaleko a ako rýchlo bude Chorvátsko postupovať na ceste k členstvu v únii, to ostáva v jeho rukách.
Chorvátsko predložilo prihlášku na členstvo v EÚ vlani vo februári 2003 a členské štáty v apríli 2003 poverili komisiu, aby k nej vypracovala oficiálne stanovisko. Ide o formálny právny krok, ktorý musí predchádzať udeleniu štatútu kandidátskej krajiny a začiatku rokovaní o vstupe.
Stanovisko EK obsahuje tri hlavné závery: Chorvátsko spĺňa kodanské politické kritériá, z ekonomických spĺňa prvé (je trhovou ekonomikou) a druhé (schopnosť čeliť konkurenčným tlakom na trhu EÚ) bude schopné splniť v strednodobom časovom horizonte, a záväzky vyplývajúce z členstva (najmä zosúladenie legislatívy) bude schopné splniť v strednodobom a v prípade životného prostredia v dlhodobom časovom horizonte.
Pri hodnotení politických kritérií EK s odvolaním sa na hlavnú žalobkyňu Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Carlu del Ponte konštatuje, že Chorvátsko dnes s triubunálom plne spolupracuje. Práve táto oblasť bola ešte donedávna problematická.
Chorvátsko potrebuje zachovať plnú spoluprácu s ICTY a prijať všetky potrebné kroky, aby sa ostávajúci obvinení dostali pred tribunál, zdôraznila komisia.
Záhreb tiež musí vyvinúť dodatočné úsilie pri zlepšovaní menšinových práv, návrate utečencov, reforme súdnictva, regionálnej spolupráci a boji proti korupcii. V ekonomickej oblasti musia pokračovať reformy.
Ak sa s odporúčaním EK stotožnia na júnovom summite lídri členských krajín EÚ, prístupové rokovania so Záhrebom sa budú môcť začať. Chorvátsko dúfa, že stihne do únie vstúpiť spolu s Rumunskom a Bulharskom v roku 2007.
Komisár pre rozšírenie Günter Verheugen v tejto súvislosti upozornil, že komisia bude Chorvátsko hodnotiť podľa jeho úsilia, odhodlanosti a výsledkov a podľa toho aj stanoví rýchlosť prístupových rokovaní.