Londýn 20. apríla (TASR) - Britský premiér Tony Blair dnes poslancom Dolnej snemovne oficiálne oznámil, že sa rozhodol vypísať referendum o európskej ústave.
Všeľudové hlasovanie o pripravovanom základnom dokumente Európskej únie je zásadnou zmenou politiky britského labouristického kabinetu, ktorý doteraz tvrdil, že stačí, keď o ústave rozhodne parlament.
Tony Blair podstupuje referendom podľa mnohých analytikov veľké osobné riziko, pretože spory o úlohu Británie v Európe, stáli už v minulosti nejedného premiéra úrad.
"Je to známka slabosti," domnieva sa aj profesor John Curtice, profesor politológie na univerzite v Strathclyde, podľa ktorého sa vláde nepodarilo vhodnými argumentmi verejnosť nakloniť proeruópskej agende.
Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že väčšina Britov je v otázke užšej európskej integrácie buď rozpoltená alebo skeptická. Obávajú sa, že prijatie euroústavy povedie k transformácii únie na európsky superštát.
Blair sa však rozhodol riešiť neutíchajúcu verejnú diskusiu a nespokojnosť opozície aj časti verejnosti s procesom prehlbujúcej sa európskej integrácie priamou konfrontáciou, aj keď doteraz tvrdil, že plebiscit o spoločnej európskej ústave nie je nutný.
Zatiaľ nie je jasné, kedy sa referendum v Británii uskutoční, špekuluje sa, že by to mohlo byť na budúci rok na jeseň po parlamentných voľbách, ktoré by sa mali konať v prvej polovici roku, pravdepodobne v máji.