Paríž 20. apríla (TASR) Daňový systém na Slovensku bol od 1. januára zjednodušený na maximálnu mieru na 19-% rovnú daň. Bývalé komunistické krajiny pripravujúce sa na vstup do Európskej únie 1. mája tohto roku sú rozhodne liberálne a už teraz podnecujú partnerské štáty v západnej časti Európy, aby ich v tom napodobnili, napísala dnes agentúra AFP.
Za približne 15 rokov bývalé komunistické krajiny vo veľkej miere sprivatizovali svoju ekonomiku, deregulovali trh práce, reformovali alebo reformujú dôchodkový a daňový systém a prijali niekoľko z najradikálnejších receptov, ktoré im ponúkli americkí liberálni ekonómovia.
Niekoľko pristupujúcich štátov schválilo jednotnú daň z príjmu, nízku daň, ktorú vychvaľujú liberálni ekonómovia, ale kritizujú zástancovia sociálneho prístupu, dávajúci prednosť postupnému riešeniu daňového systému tak, aby bolo možné viac zdaňovať bohatých obyvateľov.
Predstavitelia krajín strednej Európy hovoria, že ich úsilie sa vráti späť a v poslednom čase začínajú otvorene dávať lekcie z reforiem pôvodným štátom EÚ, uviedla AFP. "Pristupujúce krajiny majú oveľa vyšší ekonomický rast, je to efekt dobiehania, ale aj preto, lebo sme uskutočnili štrukturálne reformy," priniesla agentúra vyjadrenie slovenského podpredsedu vlády a ministra financií Ivana Mikloša.
Pri pohľade na konkurenciu vo svete, na Čínu alebo Indiu, musia byť európske štáty pragmatické a urobiť adekvátne opatrenia, aby ostali konkurencieschopné, vyhlásila nedávno estónska ministerka zahraničných vecí Kriistina Ojulandová. Nemožno postupovať inak ako zlepšovaním prostredia obchodu, dodala.
V centre pozornosti mnohých pristupujúcich štátov je už teraz spoločná európska poľnohospodárska politika (CAP), ktorá absorbuje takmer polovicu rozpočtu EÚ. Pri transformácii na trhové hospodárstvo boli subvencie pre poľnohospodárstvo výrazne alebo úplne zrušené. Väčšina predstaviteľov z pristupujúcich štátov, s výnimkou Poliakov, by chcela, aby sa politika rušenia subvencií rozšírila na celú EÚ.
Agentúra tiež podotkla, že odborová činnosť je v znižujúcom sa počte štátnych podnikov síce ešte silná, ale v úplne nových podnikoch prakticky neexistuje.
Vo východnej časti európskeho kontinetnu absentuje aj hnutie proti globalizácii, ktoré je v západnej Európe vplyvné, dodala AFP.