
FOTO – MIRO STEJSKAL
Niekomu sa to možno zdá neuveriteľné, ale futbalisti z jedného londýnskeho klubu sa učia hrať na klavíri a počúvajú Mozarta, aby vylepšili svoju koncentráciu a rytmus. Britskí vedci prišli totiž na to, že koníčky, ako napríklad klasická hudba, pomáhajú zlepšiť nielen športový výkon, ale aj výsledky v práci.
* Štúdia vedcov zo škótskeho Edinburghu uvádza, že už v stredoveku sa ľudia bránili pred Alzheimerovou chorobou najrôznejšími záľubami. Záhradkárstvo, spoločenské hry, lúštenie krížoviek či hranie na hudobnom nástroji pomáha udržať sivú kôru mozgovú v plnej aktivite aj v neskoršom veku.
* Koníčky však pomáhajú aj ľuďom v produktívnom veku zvládnuť povinnosti v práci. Tí, ktorí sa vo voľnom čase venujú napríklad tancu, sú na tom lepšie nielen fyzicky, ale dokážu sa aj lepšie sústrediť na detaily pri akomkoľvek projekte.
* Ľudia, ktorí stavajú modely lodí alebo lietadiel, dokážu ľahko pochopiť i zložité údaje, a to isté platí aj pre tých, ktorí vo voľnom čase varia podľa receptov.
* Koníčky sú dôležité aj pre to, že slúžia ako ventil na odreagovanie sa po náročnom zamestnaní. Zo štúdie tiež vyplýva, že tí, čo sa dokážu sústrediť len na prácu, prežívajú oveľa väčší stres a horšie znášajú aj neúspech v zamestnaní.
* Zvládnutie novej záľuby pomáha ľuďom učiť sa nové veci a rozširovanie obzoru udržuje mozog v strehu.
* Psychológovia, ktorí realizovali štúdiu o vplyve záľub a koníčkov na ľudskú psychiku, sú však zhovievaví aj voči takému hobby, ako sú nekonečne dlhé a dôverné telefonické rozhovory. Pomáhajú vraj najmä tým, ktorí pracujú vo firmách na oddelení pre styk so zákazníkmi. Vedia totiž najlepšie, ako si ľudí na druhej strane linky získať na svoju stranu. (tasr)