Londýn 20. apríla (TASR) - Spoločná ústava Európskej únie ešte nebola schválená, ale britská vláda sa údajne chystá oficiálne oznámiť, že o nej vypíše referendum, a preto dnešná londýnska tlač obšírne špekuluje o tom, kedy sa bude konať a ako dopadne.
Tradične euroskeptický Daily Telegraph je za to, aby sa referendum konalo čo najskôr, pretože euroústava bude najzložitejšou a najrozsiahlejšou legislatívou, akú britský parlament prerokovával a väčšina britských voličov má len hmlistú predstavu, o čom vlastne európska ústava je.
"Jedine podrobné preskúmanie európskej legislatívy v britskom parlamente môže voličom vysvetliť, o čom budú v referende rozhodovať. Odporcovia ústavy sa pritom dlhej kampane pred referendom nemusia vôbec báť - čím viac budú ľudia o euroústave vedieť, tým menej sa im bude páčiť," konštatuje Daily Telegraph a vyzýva vládu, aby nespájala hlasovanie o ústave s členstvom Británie v únii.
Prestížne hospodárske noviny Financial Times označili pripravované referendum za oportunistický krok, ktorý so sebou nesie veľké riziká. Premiér Tony Blair bude musieť vysvetliť, prečo zmenil názor na potrebu plebiscitu o ústave, ktorá, ako sám opakovane a správne zdôrazňoval, nijako zásadne nemení vzťahy medzi Britániou a Európou. Bude musieť vysvetliť aj parlamentu, prečo nestačí celý dokument prerokovať len tam.
Financial Times sa domnievajú, že na rozhodnutie britského premiéra mal možno vplyv austrálsky mediálny magnát Rupert Murdoch, ktorého denníky vedú v Británii proti európskej ústave vytrvalú kampaň. Times, ktoré Murdochovi patria, však zmenu postoja britského premiéra nekomentujú.
Guardian dodáva, že ak chcú britskí vládni labouristi získať verejnosť pre európsku ústavu, ktorú podľa prieskumov podporuje údajne asi 51 percent voličov, budú musieť byť oveľa odvážnejší než doposiaľ.