Hypotekárny úver je v zákone o bankách definovaný ako úver so splatnosťou od štyroch do tridsiatich rokov, ktorý je zabezpečený záložným právom k tuzemskej nehnuteľnosti. Je možné ho poskytnúť maximálne do výšky 70 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti a financovaný je vo výške najmenej 90 percent prostredníctvom hypotekárnych záložných listov vydávaných hypotekárnou bankou. Na krytie vydaných hypotekárnych záložných listov môžu byť použité len pohľadávky banky z hypotekárnych úverov. Z tejto charakteristiky je zrejmé, že hypotekárne záložné listy sú veľmi dobre poistené záložnými zmluvami na nehnuteľnosti a preto sú považované za veľmi bezpečnú investíciu. Táto výhoda je však, rovnako ako v prípade všetkých "istých" investícií vyvážená nízkymi úrokmi. Výnosy z hypotekárnych záložných listov sú podľa nového zákona o dani z príjmov zdaňované rovnako ako ostatné dlhopisy 19-percentnou sadzbou dane.
Slovenské banky emitujúce hypotekárne záložné listy ich väčšinou ponúkajú vybraným investorom ako sú podielové fondy alebo banky. V zahraničí je však bežné, že sú tieto cenné papiere ponúkané aj priamo klientom v pobočkách bánk, u nás je to zatiaľ skôr výnimka.
Emisie hypotekárnych záložných listov
Najviac hypotekárnych záložných listov dosiaľ vydala najväčšia slovenská hypotekárna banka, VÚB. Od roku 1999 vydala deväť emisií v celkovej hodnote 4 350 mil. Sk so splatnosťou 5, resp. 10 rokov. Jedna z týchto emisií už bola splatená v januári tohto roku. Úrokový výnos pri prvých emisiách bol na úrovni až 10 percent, pri tej poslednej klesol na 4,6 percenta ročne. VÚB emituje HZL aj pre drobných investorov, formou verejnej ponuky ich predáva dva až tri mesiace prostredníctvom siete predajných miest banky. Týmto spôsobom boli vydané dve emisie v celkovej sume 1,750 mld. Sk. V súčasnosti je sedem emisií VÚB obchodovaných na kótovanom trhu Burzy cenných papierov v Bratislave.
Osem emisií vydala Tatra banka. Tú prvú v decembri 2001 a poslednú koncom marca 2004. Splatnosť emisií je od štyroch do desiatich rokov. Celková hodnota emisií bola 6 100 mil. Sk a úrokové sadzby sa pohybovali v rozpätí od 7,5 do 4,6 percenta ročne. Hypotekárne záložné listy Tatra banky sú poskytované vybraným investorom. Drobní investori si v súčasnosti môžu kúpiť prvú a druhú emisiu na Burze cenných papierov pros-tredníctvom Tatra banky.
Slovenská sporiteľňa doposiaľ vydala štyri emisie hypotekárnych záložných listov so splatnosťou päť a sedem rokov v celkovom objeme 3 500 mil. Sk. Úrokový výnos klesol z pôvodných 7,4 na 4,6 percenta. Emisie neboli vydávané na základe verejnej ponuky a boli na primárnom trhu ponúkané vopred známym investorom. Všetky sú však kótované na paralelnom trhu Burzy cenných papierov v Bratislave, kde je možné s nimi obchodovať.
Istrobanka doteraz vydala 3 emisie hypotekárnych záložných listov v celkovom objeme 1,3 mld. Sk. Dve emisie boli vydané so splatnosťou 5 rokov a jedna so splatnosťou 10 rokov. Úročenie hypotekárnych záložných listov sa v čase ich vydania pohybovalo vždy pri úrovni úročenia porovnateľných štátnych dlhopisov. Úrokový výnos prvej päťročnej emisie z roku 2002 bol 7,5 percenta a tej poslednej z októbra 2003 bol 4,8 percenta. Dve emisie boli určené pre vybraných investorov, jedna emisia bola verejná, pre každého záujemcu. So všetkými emisiami sa dá, resp. sa bude dať obchodovať na Burze cenných papierov Bratislava.
OTP Banka emitovala jednu emisiu v hodnote 500 mil. Sk so splatnosťou deväť rokov. Pevný kupónový výnos je 4,7 percenta ročne a bola predaná inštitucionálnym a privátnym klientom. Druhá emisia so splatnosťou tri roky bola emitovaná koncom marca tohto roka a je predávaná aj na pobočkách banky, čiže nielen pre vymedzený okruch vopred určených investorov. Kupónový výnos je stanovený ako pevný na úrovni 4,95 percenta.
Jednu emisiu v hodnote 500 mil. Sk s výnosom 4,9 percenta vydala UniBanka. Ponúkaná bola cez verejnú ponuku dvoma spôsobmi a to primárnym predajom prostredníctvom obchodných miest a formou americkej aukcie v centrále banky.
Jednu emisiu s jedenásťročnou splatnosťou vydala HVB Bank. Celkovo umiestnila na trh cenné papiere v objeme 500 mil. Sk, ktorých menovitá hodnota je 100 000 Sk. Výnos je určený fixne na úrovni 4,65 percenta. Hypotekárne záložné listy sa emitovali jeden deň a na základe neverejnej ponuky boli po-núknuté vopred vybraným investorom, ktorých počet nepresiahol päťdesiat. (er)