Typy fondov, ich potenciál výnosu a investičné riziko

Podľa Asociácie správcovských spoločností sa v súčasnosti na Slovensku predáva 242 otvorených podielových fondov. Nie všetky sú však prístupné aj na investíciu prostredníctvom investičného životného poistenia. O tom, do ktorých fondov môže klient IŽP ...

Podľa Asociácie správcovských spoločností sa v súčasnosti na Slovensku predáva 242 otvorených podielových fondov. Nie všetky sú však prístupné aj na investíciu prostredníctvom investičného životného poistenia. O tom, do ktorých fondov môže klient IŽP investovať rozhoduje poisťovňa, ktorá ten-ktorý produkt vytvára.

Podielové fondy majú podľa svojho typu a zamerania na rôzne meny aj rôzny potenciál rastu a rizika.

Ešte v nedávnom čase klientov zaujímali hlavne výnosy. V súčasnosti sa už dostáva do popredia záujmu aj riziko. Ak pri otvorených podielových fondoch hovoríme o riziku nejde o riziko bankrotu alebo vytunelovania ako tomu bolo pri investičných fondoch počas kupónovej privatizácie. Súčasné podielové fondy sa riadia úplne novým zákonom o kolektívnom investovaní a dohliada nad nimi Úrad pre finančný trh (ÚFT). Investované prostriedky sú podľa nového zákona uložené na iných účtoch ako peniaze, ktoré používa spoločnosť na svoje podnikanie, ako je napríklad reklama, nákup áut, platy zamestnancov a prenájom. Na investovanie peňazí klientov dohliada okrem ÚFT aj depozitár.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ak spomíname riziko v prípade otvorených podielových fondov, hovoríme o tom, že cena po-dielov fondu môže nielen stúpať, ale aj klesať. Aký je teda vzťah výnosu - v podobe rastu podielov a investičného rizika?

Aj tu platí známa poučka, že vyšší výnos sa rovná vyššiemu riziku. Táto veta sa dá však aj otočiť. Vďaka vyššiemu riziku možno získať vyšší výnos. Ako však zistiť, s ktorým fondom sa spája aké investičné riziko a aké potenciálne zhodnotenie? Dôležité je, do akých nástrojov fond investuje. Podľa toho delíme fondy na tieto základné typy: peňažné, dlhopisové, akciové, zmiešané a fondy fondov.

Charakteristika fondov

Peňažné fondy, niekedy označované ako fondy peňažného trhu, investujú do nástrojov peňažného trhu, ktoré sú pevne úročené, akými sú napríklad termínované vklady a štátne pokladničné poukážky. Podmienkou je, aby sa splatnosť týchto nástrojov pohybovala do jedného roka. Vďaka tomu predstavujú peňažné fondy najnižšie riziko, ale aj najnižší potenciál zhodnotenia, ktorý sa pohybuje niečo nad úrovňou úrokov v bankách.

SkryťVypnúť reklamu

Dlhopisové fondy investujú, ako to už vyplýva z názvu, do dlhopisov. Dlhopis je cenný pa-pier, ktorý má vymedzenú splatnosť a kupón - úrok. Kupón spolu s pohybom cien dlhopisov na trhu vymedzuje výkonnosť fondu. Potenciál výnosu a riziko je tu väčšie ako v peňažnom fonde, menšie ako v akciovom fonde. Na cenu dlhopisov vplýva výška úrokovej miery. Ak úroková miera klesá, cena dlhopisov, ktoré majú pevne stanovený úrok stúpa a naopak, ak úroková miera rastie, cena dlhopisov klesá. Dôležité je aj to, kto dlhopis vydal. Rozlišujeme medzi štátnymi dlhopismi - government bond a dlhopismi emitovanými firmami - corporate bond. Aj tu je však potrebné rozlišovať. Vyspelé štáty si môžu dovoliť vydávať dlhopisy s nižším úrokom, napriek tomu bude o ne záujem. Transformujúce sa krajiny musia ponúknuť vyšší výnos. Podobne je to u firiem. Veľké korporácie s ratingom AAA (hodnotením od svetových agentúr) emitujú dlhopisy s nižším výnosom ako malé firmy. Veľká korporácia s ratingom AAA môže emitovať dlhopis s nižším výnosom ako štátny dlhopis krajiny z transformujúcich sa ekonomík.

SkryťVypnúť reklamu

Akciové fondy investujú do akcií. Akcia je takisto cenný papier, ktorý však nie je pevne úročený. Výhodou vlastnenia akcie je možnosť získať časť zisku firmy pros-tredníctvom výplaty dividend. Zisk je závislý od hospodárenia firmy

a jej ekonomických výsledkov.

Rôzni investori majú rozličné odhady a podľa toho buď akcie predávajú, alebo nakupujú. Vytvárajú tak výkyvy ceny na trhu. Preto niektorí nakupujú a predávajú akcie nie pre výplatu dividendy, ale preto, že očakávajú rast ceny akcií firmy. O čo väčšie sú výkyvy ceny - volatilita, o to je väčšie riziko. Ak je to výkyv smerom hore, vzniká zisk, ak smerom dole - strata. Väčšia volatilita - riziko tak znamená nielen možnosť väčšej straty, ale aj zisku.

Samozrejme, znovu je dôležité o akú spoločnosť ide a na akom trhu je obchodovaná. Akcie veľkých firiem tzv. blue chips vo vyspelých štátoch sú najžiadanejšie a sú menej rizikové. Akcie malých firiem z rozvíjajúcich sa trhov sú rizikovejšie. Niektoré fondy sú zamerané na akciové trhy na celom svete, a tak z časti eliminujú riziko, ak sa vyskytnú problémy na jednotlivých trhoch. Okrem veľkosti firiem a geografického umiestnenia trhov sú dôležité sektory, v ktorých firmy pôsobia. Na trhu sa preto môžeme stretnúť s fondmi zameranými na farmaceutický priemysel, finančné inštitúcie alebo biotechnológie a rad ďalších. Treba podotknúť, že takto úzko špecializované akciové fondy patria medzi najrizikovejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Zmiešané alebo balancované fondy investujú sčasti do dlhopisov a sčasti do akcií. Snažia sa tak prostredníctvom dlhopisov znížiť riziko a vďaka akciám zachovať primerané zhodnotenie. Výhodou je, že investor nemusí sledovať, či práve inves-tovať do akciových alebo dlhopisových titulov. Rozhodnutie za neho robí portfólio manažér.

Fondy fondov investujú do iných fondov a vytvárajú z nich určité portfólio (zloženie majetku). Zľahčuje to administráciu pre klienta, na druhej strane

klient môže byť ochudobnený o možnosť výberu.

Okrem rizika vyplývajúceho z jednotlivých typov, existuje aj menové riziko, ktoré možno tiež chápať ako príležitosť, ale aj hrozbu. Ak sa mu chce klient vyhnúť, mal by investovať do fondu denominovaného v rovnakej mene ako jeho peňažné prostriedky. Ak má napríklad americké doláre, mal by investovať do fondu denominovaného v USD. Ak má však slovenskú korunu a predpokladá, že ku koncu jeho investičného horizontu slovenská koruna oslabí, môže zarobiť okrem zhodnotenia samotného fondu aj na kurzovom rozdiele. Preto sa dopredu namiešané portfólia fondov snažia zohľadniť aj kurzové riziko.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, klient si nemusí vybrať jeden fond alebo len fondy jedného typu. Je na finančnom poradcovi, aby klientovi "namiešal" fondy podľa jeho potrieb a možností. Niektoré spoločnosti, preto pripravujú dopredu namiešané portfóliá, aby vyšli v ústrety svojim distribútorom a klientom. Tu je potom dôležité správne posúdiť očakávania a investičný horizont investorov.

Pavol Poklemba

SFM Slovakia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 589
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 871
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu