BRATISLAVA 19. apríla (SITA) - Chorvátsko si môže robiť nádej na skorý vstup do Európskej únie. Podľa správy uverejnenej v nemeckom denníku Handelsblatt chce Európska komisia už v utorok odporučiť začatie prístupových rokovaní s touto balkánskou krajinou. "Rozhovory by sa mohli začať koncom tohto, alebo najneskôr začiatkom budúceho roka," zaznelo z prostredia okolo komisára pre rozšírenie Güntera Verheugena. Dôvodom na pozitívne hlasy bruselských úradov je podľa Handelsblattu list hlavnej žalobkyne Medzinárodného trestného tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu Carly del Ponte, ktorá v ňom Chorvátsko označila za "pripravené na aktívnu spoluprácu."
Kvôli tomu, že Chorvátsko nebolo doteraz ochotné vydať obvineného chorvátskeho generála Anteho Gotovinu pred medzinárodný súd, niektoré európske krajiny zapochybovali o snahe chorvátskej vlády v Záhrebe spolupracovať s trestným tribunálom v Haagu. Holandsko a Británia preto váhali s ratifikáciou asociačnej zmluvy EÚ s Chorvátskom. Tento dokument je predpokladom pre začatie rokovania krajiny o vstupe do únie.
Chorvátsko požiadalo o vstup do EÚ vlani v marci a do únie by chcelo vstúpiť spolu s Bulharskom a Rumunskom v roku 2007. Obe tieto krajiny už o vstupe s EÚ rokujú. Z prvej vlny rozšírenia 1. mája boli však vylúčené.