Chcete v školstve niečo zmeniť? Teraz máte šancu

V týchto dňoch predložilo ministerstvo školstva na verejnú diskusiu návrh na nový zákon o výchove a vzdelávaní v školách a školských zariadeniach. Nový školský zákon, ktorý je vlastne „paragrafickým vyjadrením“ veľkej reformy školstva pod názvom Milénium,


FOTO SME - JÁN KROŠLÁK



by mal nahradiť sedemnásť rokov starý školský zákon a osem rokov starý zákon o školských zariadeniach. Návrh zákona pripravovalo ministerstvo školstva od druhej polovice minulého roka, dnes už môže každý povedať svoju mienku na jeho kvalitu - a to do 16. novembra.

Ministerstvo očakáva návrhy a pripomienky

„Očakávame pripomienky od pedagogickej, odbornej a rodičovskej verejnosti,“ povedal minister školstva Milan Ftáčnik. „Zákon zašleme aj všetkým odborníkom v oblasti školstva, a tiež sociálnym partnerom, a požiadame ich o oficiálne stanoviská. Na základe pripomienok a podnetov potom zákon dopracujeme do podoby, v ktorej bude predložený na pripomienkovanie a potom na prerokovanie do vlády.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Minister predpokladá, že zákon by sa mohol dostať na legislatívne pripomienkovanie v prvej polovici budúceho roku, a platiť by mohol začať od prvého septembra 2002. Potreba nového zákona je podľa neho jednoznačná: „Súčasný školský zákon bol prijatý v roku 1984, v úplne iných spoločenských podmienkach. Jeho kvalita je poznamenaná zásadnou novelou z roku 1990, ktorá demokratizovala školstvo, zaviedla neštátne typy škôl a podobne. Súčasný zákon nevytvára celok, doliepajú sa doň stále nové a nové zmeny. A ak my chceme robiť zásadné zmeny v školstve, ktoré sú zahrnuté v Miléniu, tak musíme celý zákon inak koncipovať.“

Mesiac na verejnú diskusiu je málo

Pretože nový zákon sa dotýka širokej skupiny ľudí (asi 40 percent ľudí má v rodine študenta alebo študuje, ďalšie percento je zamestnancom školstva), ministerstvo školstva hovorí, že uvíta každú pripomienku alebo podnet, ktorý by ho vylepšil.

SkryťVypnúť reklamu

„To sú len reči. Mesiac na verejnú diskusiu je predsa málo, je to len pre formu,“ hovorí skeptik z radov pedagogickej obce, ktorý si neželá byť menovaný. „A vlastne, čo je to podľa ministerstva verejná diskusia? Veď pán minister nechodí medzi ľudí, nevystupuje v médiách, nezvoláva diskusné skupiny. Zákon je taký obšírny, že len ho prečítať by trvalo minimálne dva-tri dni, a ani to by som si nebol istý, o čom vlastne je. Ja si diskusiu predstavujem inak.“

Milan Ftáčnik však oponuje: „Mesiac nie je málo. Nie je málo v tom zmysle, že zákon nadväzuje na dve predchádzajúce verejné diskusie o Miléniu. Hlavné princípy zmien, ktoré chceme uskutočniť, sme veľmi zodpovedne diskutovali dva roky.“

Zapadne nový školský zákon prachom ako jeho predchodca?

SkryťVypnúť reklamu

Návrh nového školského zákona vypracovala za minulej vlády aj exministerka školstva Eva Slavkovská. Podobne ako tento bol tiež vypracovaný až ku koncu volebného obdobia, až sa nakoniec nestihol schváliť a „zapadol prachom“.

Milan Ftáčnik však dúfa, že tomuto zákonu sa to už nestane. „Nevidím v ňom také politicky citlivé problémy, ktoré by mali brániť jeho prijatiu.

Nemyslím si, že by sa to mohlo skončiť na nejakej zásadnej nezhode. Iste, uvedomujeme si, že čas na jeho schválenie je krátky. Vychádzame však z toho, že vôľa prijať nový školský zákon je, tak, ako je to zapísané v programovom vyhlásení vlády. Myslím si, že školské zákony by mala podporiť čo najširšia časť poslancov, pretože nemajú primárne politickú povahu.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 341
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 902
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 181
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 698
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 300
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 707
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu