v sobotu večer naplnené na prasknutie.
Stretnutie uviedol riaditeľ Slovartu Juraj Heger. Poznamenal, že pôsobivý televízny šot, ktorý sme úplne na začiatku videli na plátne, síce Peter Uličný vymyslel pekne, ale v televízii ho aj tak zakázali, lebo Varga v ňom fajčí. Reklama vyzerá takto: Varga si zapáli cigaretu, dá si ju do kútika úst, vyzlieka si bundu a vtom sa obraz prehupne do historickej fotografie z obalu Konvergencií, kde je v takej istej póze.
Slovo, ktoré dostali autori, využil len Peter Uličný. Dopovedal príbeh s obalom. Na pôvodnom obale bola cigareta vyretušovaná. A teraz, po tridsiatich rokoch, opäť pre cigaretu zakazujú televíznu reklamu. Marián Varga, prvá legenda slovenskej hudby, ktorá sa dožila takejto publikácie, len stál a usmieval sa.
Potom prišli na pódium dvaja krstní otcovia, dlhoroční Vargovi priatelia Dušan Mitana a Ján Langoš. Mitana sa zamyslel nad tým, kam teda vedú Vargove cesty, keď nie do Ríma, a použijúc analógiu z Cortazárovej novely Prenasledovateľ skonštatoval, že ku slobode. Podľa Langoša je Vargova hudba syntézou "nebeskej velebnosti a pozemského strádania". Poukázal na to, že Vargove cesty by mohli vyzerať úplne inak, keby ho nesprevádzali dvaja anjeli strážni - sestra Zuzana a manželka Jana.
Peter Uličný nadviazal na tému anjelov strážnych a spomenul kľúčovú úlohu Vargovho strýka, MUDr. Alojza Winklera, ktorý ovplyvnil synovcov život, keď to skvelý hudobník, ale často omylný manažér vlastného života, najviac potreboval.
Na záver ešte na pódium prišiel autor unikátnej grafiky knihy Peter Horváth, a po ňom v krátkom vstupe nazvanom Hommage `a Marián Varga prítomným zahralo duo Oskar Rózsa/Ľubor Priehradník.
Kniha sa krstila popolom z Vargovej cigary a aj to je svojím spôsobom symbolické. Mariána Vargu už veľakrát pochovávali, ale stále je tu. Výrečným dôkazom je okrem jeho hudby aj táto kniha. Počas najbližších dní ju budú prezentovať v kníhkupectvách po celom Slovensku.
Autor: Marián Jaslovský