
k. Nadchnúť nemohol ani jednu stranu.
Trenčiansku nie preto, lebo mala súpera takpovediac v rohu a napriek tomu mu nedokázala zasadiť rozhodujúci direkt. Namiesto zvýšenej aktivity v podobe rozumnej ofenzívnej hrozby s vykrytím priestoru pred vlastnou šestnástkou veľkoryso odovzdala scenár zápasu do petržalských rúk. Stavila na pohodlnú deštrukciu, hoci si Artmedia malátnym výkonom pýtala domáci debakel.
"Aj po vedúcom góle sme chceli hrať dopredu, ale namiesto toho sme sa stiahli. Stačilo prejsť do jedného rýchleho protiútoku. Hanko sa dostal do šance, ale zľakol sa. Je to v hlavách hráčov," zamýšľal sa Kisel.
Víťazstiev sa ľakajú predovšetkým outsideri. Psychológovia by túto tému vedeli rozobrať detailnejšie, tréneri len neveriacky krútia hlavami. S hráčmi sa pred stretnutím dohodnú na taktike, ale počas neho sa teoretické plány ľahko rozchádzajú s praxou. Hráči ťažko improvizujú v herných situáciách, nieto ešte v stratégii myslenia.
Ak by boli v oboch oblastiach vyspelejší, potom by petržalský Suchánek nepotreboval na jeden gól päť či viac streleckých príležitostí a aj striedajúci Hanko by volil zrejme chladnokrvnejšiu koncovku.
Kultúra hry je všeobecne na mizernej úrovni. Ak sa anglické kluby časom utvrdili v tom, že kombinačná medzihra je účinnejšia ako plytké nakopávanie vysokých lôpt, slovenské idú presne opačným smerom. Len preto, že je to pohodlnejšie prenesenie ťažiska hry. Či je však mužstvo po odkope schopné loptu získať a vytvoriť potrebné prečíslenie, to už málokoho zaujíma.
Na slovenských trávnikoch si cieľavedome prekopávame stred ihriska, v ktorom sa zvykne profilovať tvorivý potenciál mužstiev. Pritom neustále nariekame, že nemáme vhodné typy stredopoliarov, ktorí by vedeli dať hre správnu myšlienku a koordinovať celý tím.
MIROSLAV BUKOV