"Šéf Hamasu Rantisi je mŕtvy. Zabila ho izraelská armáda," znie z televízie v telavivskom Irish pube. Krčma je plná izraelských vojakov a turistov. Správa nikoho nevzrušila. Vojaci spomínajú, ako Rantisi vyhlasoval, že ak si môže vybrať, chce zomrieť radšej po útoku Apachom ako na infarkt. "Posledné želanie sme mu splnili," cynicky hovorí jeden z vojakov.
"Azda nechcete, aby som plakal, bol to vrah," hovorí päťdesiatnik Ezra počas prestávky v pravidelnom jogovom cvičení na telavivskej pláži.
"Bol to jeden z nás, aj keď bol zúrivý a mnohí Palestínčania ho úprimne neznášali," vysvetľuje smútok a zdesenie Arabov správca parkoviska v arabskej časti Tel Avivu, v Jaffe. Tiež naznačuje, že nie je dobré, aby ho kolegovia videli, ako sa rozpráva s "cudzími". Ešte stihne povedať, že v Gaze má rodinu, ktorá trpí pod Izraelom a že nie všetci Arabi sú teroristi. "Ale pomstiť by ho mali."
V Jaffe sa včera predávali noviny ako na páse. Arabi s izraelskými pasmi popíjali kávu na pláži, pohrávali sa s modlitebnými náramkami a jeden druhému čítali úryvky z novín. "Je to zlé," pritakávali jeden druhému. Potom si zapli televízor s priamym prenosom Rantisiho pohrebu. Úzkymi uličkami Gazy sa valili davy s palestínskymi zástavami a Rantisiho truhlou.
"Predstavte si, ešte vystúpil z auta a utekal k tým okupantom," číta z novín trasľavým hlasom starší muž. Plače. Ostatní sa pozerajú do zeme. Legenda je na svete.
Tel Aviv sa zatiaľ pripravuje na dnešnú spomienku na obete holokaustu. Podľa armádneho šéfa Mošeho Yaalona v Jad Vašeme je symbolické, že v sobotu Izrael zabil muža, ktorý odmietal existenciu holokaustu.
JANA MIKUŠOVÁ, Tel Aviv