predávajú pod označením Silver.
U nás nové označovanie prikáže nový zákon na ochranu nefajčiarov, o ktorom budú onedlho hlasovať poslanci. Označovanie "Lights" alebo "Superlights" je podľa predkladateľov zákona zavádzajúce, pretože u fajčiarov navodzuje dojem, že takéto cigarety poškodzujú zdravie menej.
S cenami a s označovaním cigariet sa zmení aj spôsob ich predaja. Návrh zákona totiž predajniam potravín zakáže predávať cigarety, ak na to nemajú vyčlenený samostatný priestor.
Zväz obchodu s tým nesúhlasí a navrhuje, aby sa nový zákon obmedzil na zákaz predaja cigariet samoobslužným spôsobom. Cigarety by bolo možné kúpiť v obchodoch len u predavačiek. "Každá predaná škatuľka by tak prešla cez ich ruky a zostala by tak zachovaná možnosť adresného sankcionovania konkrétnej zodpovednej osoby, ktorá by predala cigarety mladistvému," myslí si Pavol Kon- štiak, prezident Zväzu obchodu.
Podľa neho by obmedzenie predajných miest, ako to navrhuje nová zákon, viedlo k väčšiemu predaju pašovaných cigariet na trhoviskách. Čierny obchod s tabakom sa rozšíril hlavne vlani, keď sa pre zdražovanie začalo na pašerákov obracať čoraz viac fajčiarov.
Na Slovensku sa po vstupe do únie tak skoro neobjavia ani cigaretové automaty, aké vidieť napríklad v Nemecku. Návrh zákona na ochranu nefajčiarov ich inštaláciu síce povoľuje, ale len na takých miestach, kde môže prevádzkovateľ zaistiť, že cigarety nebudú kupovať deti. Týkalo by sa to napríklad nočných klubov pre dospelých.
Autor: tv