BRATISLAVA - V dvoch okrskoch v Košiciach a v obciach Poliakovce, Hudcovce a Nevidzany nedávali okrskové volebné komisie k hlasovacím lístkom obálky. Na porušenie zákona upozornili voliči. Predsedovia okrskových komisií o obálky nežiadali, v Košiciach to vraj preto, že bez obálok bolo hlasovanie "jednoduchšie".
"V obciach, kde situácia nastala, si Ústredná volebná komisia vyžiadala zápisy okrskových komisií, z ktorých by bolo možné zistiť počet hlasovacích lístkov odovzdaných bez obálky," povedal predseda Ústrednej volebnej komisie Boris Balogh. 577 hlasov odovzdaných bez obálky komisia vylúčila z hlasovania, z dvoch zápisníc z Hudcoviec a Nevidzian sa počet neplatných hlasov vyčítať nedal.
Obyvatelia Košíc, ktorých hlasy sa nezapočítali, podali trestné oznámenie. Tvrdia, že bolo porušené ich právo hlasovať. Polícia už začala s vyšetrovaním. "Predseda okrskovej komisie mal pred otvorením volebnej miestnosti skontrolovať vybavenie miestnosti - teda aj dostatočný počet obálok. Začať hlasovať sa malo až po odstránení zistených nedostatkov. Nebolo problémom obálky zabezpečiť," hovorí Lívia Škutlétyová z Ministerstva vnútra. O predsedoch, ktorí hlasovanie bez obálok povolili, povedala, že "svojvoľný výklad zákona neobstojí".
Pre chýbajúce obálky členka Ústrednej volebnej komisie za HZDS Miloslava Čutková nepodpísala zápisnicu o voľbách. "Takýchto podnetov bolo viac aj v minulosti a prekročilo to hranicu únosnosti," odôvodnila. Právnik a ďalší člen komisie Vladimír Pirošík povedal, že chýbajúci podpis Čutkovej zásadným spôsobom nespochybňuje zákonnosť volieb. Zákon totiž neurčuje, koľko členov komisie musí zápisnicu podpísať.
Šéf volebného tímu HZDS Viliam Soboňa včera pre agentúru SITA nevylúčil, že hlasovanie bez obálok môže mať dohru na Ústavnom súde.
Právnik Pirošík si však myslí, že sťažnosť podaná pre chýbajúce obálky je odsúdená na neúspech. Súd by skúmal, či by počet vylúčených hlasov mohol ovplyvniť celkový výsledok volieb. "Sporných hlasov je najviac tisíc, medzi oboma kandidátmi je rozdiel asi 300-tisíc hlasov." Úspešní však môžu byť občania, ktorých hlasy sa do hlasovania pre nedostatok obálok nezapočítali. Ak sami podajú sťažnosť pre porušenie svojho volebného práva, súd ich zrejme finančne odškodní.
Ako možno spochybniť voľby
Na Ústavný súd, aby preskúmal zákonnosť alebo ústavnosť volieb, sa môžu obrátiť štyri subjekty - vláda, generálny prokurátor, aspoň pätina poslancov parlamentu (30 poslancov) alebo jeden z kandidátov do desiatich dní od vyhlásenia výsledkov. Ústavný súd sťažnosť buď zamietne, alebo vyhlási voľbu za neplatnú a nariadi opakovanie volieb. (r)