Ján Figeľ odpovedal v stredu príliš všeobecne, zhodli sa viacerí europoslanci aj západné médiá. FOTO - TASR/EPA
zo Slovinska.
Predseda Európskeho parlamentu Pat Cox však hovorí, že nikto nedostal červenú ani žltú kartu, a odporučil všetkých desať kandidátov. "Tešíme sa na spoluprácu s novými komisármi." Parlament nominácie zrejme schváli 5. mája.
"Dezignovaní komisári predviedli počas pohovorov uspokojivý výkon, preukázali skutočnú oddanosť európskej integrácii a technické schopnosti plniť prislúchajúce povinnosti, aj keď na rôznej úrovni," povedal europoslanec Joseph Daul, ktorý "híringom" predsedal. Parlamentu odporučil, aby komisiu v novej podobe schválil.
Slovenský zástupca Figeľ odpovedal na niektoré odborné otázky príliš všeobecne, píše sa v liste predsedov výborov pre životné prostredie a priemysel Caroline Jacksonovej a Luisa Berenguera Fustera vedeniu parlamentu. "Vo všeobecnosti prevládal pocit, že jeho odpovede na konkrétnejšie otázky - ako napríklad REACH (pripravovaný systém registrácie chemikálií) alebo dosahové štúdie - boli vo svojej podstate veľmi všeobecné a nešli do hĺbky." Figeľ bude pôsobiť v oblasti podnikania a informačnej spoločnosti.
Kritika sa objavila aj v niektorých západoeurópskych denníkoch. Väčšina z nich sa zhoduje, že najhoršie hodnotenia sa ušli trom kandidátom: Malťanovi Joeovi Borgovi, Slovákovi Jánovi Figeľovi a Cyperčanovi Markosovi Kyprianovi.
"Skutočne nepresvedčili," píše včerajšie vydanie belgického denníka La Libre Belgique, podobne ako denník L'Echo, podľa ktorého "viditeľne nenadchli". Denník dodáva, že všetci traja môžu mať ťažkosti na jeseň, keď sa budú uchádzať o miesto v novej komisii, ktorá nastúpi do úradu 1. novembra.
Pat Cox povedal, že podľa hodnotenia ich nemožno "považovať za ťažké váhy". Podpredseda socialistickej frakcie Rakúšan Hannes Svoboda ich dokonca označil za "technokratov s veľmi slabým profilom".
(sita, čtk, tasr)