Tullamore 16. apríla (TASR) - Ohromená marcovou explóziou násilia v Kosove, Európska únia sa dnes snažila nájsť recept pre zmiernenie etnického napätia okolo otázky budúcnosti provincie.
Ministri zahraničných vecí EÚ na stretnutí v Írsku sa dohodli na tom, že odkladanie problému už nie je riešením a požiadali popredných predstaviteľov pre vypracovanie cestovnej mapy vedúcej k rokovaniam o konečnom štatúte v polovici roku 2005.
"Toto je náš kontinent, toto je jeden z našich susedov, takže EÚ musí prísť s novými iniciatívami ako obnoviť poriadok v Kosove, ako chrániť menšiny a ukončiť násilnosti," povedala pred novinármi šéfka švédskej diplomacie Laila Freivaldsová.
Kosovo sa dostalo do úzadia po tom, čo nálety NATO v roku 1999 ukončili útlak albánskej väčšiny a Kosovo sa dostalo pod správu OSN. Marcové podpaľačské orgie, počas ktorých zahynulo 19 ľudí a stovky utrpeli zranenia, otázku Kosova vrátili do agendy medzinárodného spoločenstva.
Mnohí komentátori vyslovili názor, že rokovania o konečnom štatúte Kosova by sa mali začať čo najskôr. Medzinárodné spoločenstvo ešte pred násilnosťami predložilo plán známy ako "štandardy pred štatútom", podľa ktorého by sa rokovania o štatúte začali až po tom, čo Kosovo splní stanovené štandardy v oblasti politického a verejného života, vlády zákona, demokracie a iných oblastiach. Kým kosovskí Albánci trvajú na nezávislosti provincie, Belehrad túto alternatívu rozhodne odmieta.
Koordinátor zahraničnej a bezpečnostnej politiky únie Javier Solana však na otázku, či Kosovo stále smeruje k rokovaniam o štatúte v polovici budúceho roku, odpovedal zdržanlivo: "Nemali by sme o tom príliš hovoriť."
Západ sa obáva, že nezávislé Kosovo vyvolá reťazovú reakciu požiadaviek Albáncov v Macedónsku, Čiernej Hore a južnom Srbsku na spojenie v tzv. Veľkom Albánsku.
Solana vyzval na "opätovné posilnenie" politiky západných mocností, podľa ktorej musí Kosovo splniť dôležité kritériá pred tým, ako sa môže začať hovoriť o jeho budúcnosti.
"Udalosti v polovici marca znížili vierohodnosť politiky," uvádza sa v dokumente Solanovej kancelárie, ktorý predložili na stretnutí. Dokument žiada prijatie tvrdšieho postoja voči stúpencom násilia, napríklad vo forme zákazu udeľovania cestovných víz, alebo opatrení proti "nezodpovedným médiám".
Podľa dokumentu medzinárodné spoločenstvo by malo tiež presvedčiť Belehrad, aby zaujal konštruktívnu rolu a odradiť ho od krokov, ktoré by mohli prehĺbiť krízu. Belehrad by mal byť povzbudzovaný k obnoveniu priamych rozhovorov s Prištinou.
Hostiteľ stretnutia, írsky minister Brian Cowen na tlačovej konferencii vyhlásil, že EÚ si veľmi želá obnovenie priamych rozhovorov medzi Belehradom a Prištinou. Návrh srbskej vlády na decentralizáciu Kosova označil za "koncept pre diskusiu, ktorý treba zvážiť" - za podmienky, že neznamená kantonizáciu provincie.
Srbský premiér Vojislav Koštunica návrhom na kantonizáciu Kosova reagoval na násilnosti zo 17.-19. marca. Argumentoval, že kantonizácia je spôsobom, ako ochrániť srbskú menšinu. Po odmietavej reakcii Bruseli Koštunica od návrhu na kantonizáciu upustil a žiada decentralizáciu provincie.