Policajti včera na Chrámovú horu nepustili židov ani Palestínčanov. Chceli zabrániť nepokojom. Palestínčania nakoniec napadli policajnú stanicu. FOTO - REUTERS
Reportáž z Jeruzalema: o situácii na Chrámovej hore a o tom, čo si o Šaronovom pláne myslia Izraelčania aj ArabiAmerická židovka Edna sľúbila svojej umierajúcej mame, že sa za ňu pomodlí pri Múre nárekov. V Izraeli je už mesiac, ale k Múru sa ešte nedostala. Mala smolu, prišla tam vždy, keď policajti ženám a starším mužom zakázali vstup na Chrámovú horu.
Aj včera mali informácie, že modliacich sa židov napadnú palestínski mladíci vracajúci sa z bohoslužieb v mešite. V posledných týždňoch je to takto takmer každý piatok: Palestínčania hádžu kamene, židia ich odháňajú krikom alebo vlastnými telami. Do toho nabehne polícia, zopár ľudí zatkne, niekedy použije slzný plyn, a je po modlitbách.
Včera policajti čakali mimoriadne nahnevaných Palestínčanov. "Stále doznieva zabitie Jásina a potom ich rozzúrila Bushova podpora Šaronovým plánom," vysvetľuje policajný dôstojník pri jednej z brán jeruzalemského Starého mesta.
Jeho odhad bol správny. Palestínskym cieľom sa však stala jeho policajná stanica. Palestínski mladíci ju obhadzovali kameňmi.
Čaká sa na odpoveď
Bezpečnostní odborníci v Izraeli hovoria, že túžba po bolestivej odpovedi rastie. Ešte nepomstili Jásinovu smrť a už je tu ďalšie "poníženie" v podobe Bushových slov o tom, že palestínski utečenci sa do Izraela nevrátia, aj o tom, že západný breh sa im pravdepodobne "nevráti celý".
To, že sa na odvete pracuje, potvrdilo sa vo štvrtok v noci. Pri spornej osade Ariel na západnom brehu, ktorú premiér Šaron sľúbil podržať pre Izrael "naveky", chytili policajti palestínsku ženu - matku šiestich detí - s 25 kilami výbušniny. Nechcela sa odpáliť, len ju preniesť.
"Vôbec tomu nerozumiem, ale hnevá ma, že nemôžem zastrčiť poslednú maminu prosbu pre Boha do múra," hovorí Edna. Je v skupine amerických židov, ktorí sa prišli pozrieť na "ten múr". Ultraortodoxné židovky na nich zazerajú. Američania sú podľa nich len sviatoční židia, čo určite nedržia kóšer. Prídu len o pekné fotky, kým ony o hlboký spirituálny zážitok.
Obe skupiny sú však rovnako rozhorčené, že si nemôžu splniť povinnosť. "Je to zbytočný ústupok. Rovnako zbytočne ustupuje aj Šaron," myslí si študent Bar- Ilanovej univerzity Ofer, ktorý na modlitbu doviezol svoju babku a dve sestry.
Ofer vyjadruje názory tej časti izraelskej verejnosti, ktorá si myslí, že Šaron je slaboch. Svojimi iniciatívami totiž porušil doterajšiu mantru izraelskej politiky: ústupky, aj územné áno, ale len za mier. To, čo svet aj izraelská ľavica požadujú za síce významné, ale stále nedostatočné a problematické ústupky Palestínčanom, je pre časť pravice čisté šialenstvo. Izrael sa síce vzdal Sinajského polostrova, ale len za mier s Egyptom, opakujú odporcovia plánu.
Sme Kurdi Blízkeho východu
Aj tí, ktorí považujú celý plán za Šaronovu veľkú hru s cieľom zostať pri moci, však nie sú ani zďaleka takí rozrušení ako komentátori svetových denníkov a analytici. V izraelskej verejnosti prevláda názor, že je to ďalší pokus o riešenie nevyriešiteľného a vôbec neodpovedá na fundamentálnu otázku: závisí bezpečnosť židovského štátu od toho, kde budú hranice nového palestínskeho štátu? Skončí sa teror a celý arabský svet uzná po jeho vzniku Izrael?
"To neviem, jasné je, že ak sa rozhodne akokoľvek, nebude to spravodlivé pre Palestínčanov. My sme Kurdi Blízkeho východu," hovorí dvadsaťročný Daúd, ktorý si privyrába predávaním falafelov v úzkych uličkách Jeruzalema niekoľko metrov od zastavenia krížovej cesty. "Ale nielen preto, čo sa s nami deje v Izraeli, ale aj v arabských krajinách. Všetci by nám chceli pomáhať, ale len na úkor Izraela."
Daúd je však presvedčený, že Izrael má opustiť Gazu aj západný breh. "Ak by sa to stalo, bol by to najkrajší deň môjho života. Len nechcem rozmýšľať, čo by bolo na druhý deň."
Powell chce upokojiť Arabov aj Európu
Americký minister zahraničia Colin Powell začína diplomatickú ofenzívu, ktorej cieľom je upokojiť arabských štátnikov a zrejme aj Európsku úniu. Chce ich presvedčiť, že Bushova podpora Šaronovým plánom nie je až taká výrazná, ako sa zdá.
Powell, ktorý na budúci týždeň príjme palestínskych aj jordánskych politických predstaviteľov, povedal, že Bush priamo nepodporil zachovanie niektorých židovských osád na západnom brehu. Powell si tiež myslí, že Američania hrajú na Blízkom východe poctivú a vyváženú rolu.
Busha včera nepriamo podporil aj britský premiér Blair, keď povedal, že plán nie je v rozpore s cestovnou mapou. Ostatní európski štátnici Bushov postoj hodnotili menej priaznivo. Európska únia na neformálnom summite ministrov zahraničia v Írsku vyjadrila odpor proti Bushovým proizraelským postojom. (mik)
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, Jeruzalem