Z užitočných geofilov v záhradnej pôde treba spomenúť svižníky, húseničiare a bystrušky, ktoré sa živia škodlivými slimákmi, hmyzom a drobnejšími škodcami. Podobne sú užitočné mnohonôžky a stonôžky. Mnohonôžky žijú čiastočne v pôde alebo v opadanke na povrchu pôdy, kde konzumujú zvyšky rastlín, a tak sa podieľajú na ich rozklade. Stonôžky na rozdiel od bylinožravých mnohonožiek sú dravce, ktoré sa v pôde a na jej povrchu živia bezstavovcovitými živočíchmi. Pohybujú sa rýchlo a korisť chytajú mohutnými hryzadlami. V zemi si budujú sídla aj mnohé druhy pavúkov. Z hniezda vyliezajú loviť korisť na povrch. Každému záhradkárovi je známy ucholak obyčajný. Vo dne sa skrýva pod hrudami zeminy, kameňmi, opadaným lístím a úlomkami konárikov. Je všežravý. V záhradkách ničí škodcov, ale často vyžiera aj jamky do zrelého ovocia. Podobne je to s mnohými druhmi mravcov. Budujú si hniezda v pôde a na jej povrchu útočia na škodcov, ale ich tiež ochraňujú. Žerú kobylky, húsenice a larvy múch, no súčasne ochraňujú škodlivé vošky, ktoré ich lákajú medovicou.
Z geofilov škodia na koreňoch rastlín najmä larvy vŕtavky mrkvovej, kvetárky kapustovej, kvetárky reďkovkovej, mušice záhradnej a iných dvojkrídlových múch. Dospelé jedince lietajú. K nebezpečným pôdnym škodcom patria larvy chrobákov. Veľké larvy chrústa obyčajného a chrústika letného obžierajú silnými hryzadlami aj hrubé korene. Pandravy chrústa sa vyvíjajú v pôde do zakuklenia tri roky a chrústika dva roky. Ničíme ich mechanicky alebo ošetrením pôdy Gamacidom a podobnými pesticídmi. Larvy kováčikovitých chrobákov, nazývané drôtovce, sú tiež nebezpečné. Uprednostňujú kyslú pôdu, v ktorej žijú 3 až 5 rokov. Ničíme ich vápnením, alebo ich vychytáme na návnadu zo surového rozkrájaného zemiaka.
Zo stavovcov, ktoré časť života strávia v pôde, sú najznámejšími škodcami hraboše a hryzce. Takmer všetky sa živia rastlinnou potravou. Hraboše ničíme jedovatým zrnom. Ovocné stromy chránime pred hryzcom vodným drôtenkou s drobnými okami, ktorú omotáme okolo koreňového balu pri vysádzaní stromčekov.
Doc. Ing. ZOLTÁ BEDRNA, DrSc.