Ako zálohovať ovládače?
Driver Collector
Problémy s ovládačmi určite už zažil nejeden z nás. Ak havaruje systém, treba ich všetky nanovo inštalovať a pritom hľadať CD, čítať ich obsah, ktorý je často neprehľadný, lebo výrobcovia umiestňujú na CD aj ovládače pre ďalšie typy a vy vlastne ani nebudete vedieť, aký typ, napr. VGA karty používate. Na riešenie problému, kedy by bolo treba nanovo inštalovať systém, na ktorom už máte ovládače, je vhodné stiahnuť si také utility, ktoré dokážu doslovne povyberať všetky ovládače v PC a umiestniť ich do nejakého adresára. Programy takisto nahliadnu do registrov a vytiahnú z nich dôležité údaje, takže sa niet prečo obávať. Pravdaže, môžete naraziť aj na problém migrácie - šéf kúpil podobný počítač s približne rovnakým hardvérom a vám dal za úlohu nainštalovať naň systém. Vy si teda prečítate tento tip, kde odporúčame program Drive Collector, ktorý možno stiahnuť z http://www.himmo.com/ . Na stránke treba kliknúť na Downloads, po zobrazení ďalšej stránky na To download programs press here a tu nájdete Driver Collector ako samostatný súbor, ktorý si stiahnete.
Ak ho spustíte, dostanete výpis inštalovaných zariadení a budete schopný súbory pre jednotlivé zariadenia, teda ovládače, vyextrahovať. Ak kurzor, resp. modrý pruh na ovládačoch posuniete na ten, o ktorý máte záujem, v našom prípade, napr. Realtek RTL8029(AS) PCI Ethernet NIC a stlačíte šedé tlačidlo v strede programu s nápisom Copy Files, Driver Collector ich automaticky prekopíruje do adresára C:\Driver Collector\Realtek RTL8029(AS) PCI Ethernet NIC. Ak chcete ovládače inštalovať na druhom počítači, súbory niekde prekopírujete a otvoríte menu ovládacieho panela (Control Panel) a vyberiete ikonu Pridaj nový hardvér (Add New Hardware). Takto vlastne budete môcť migrovať ovládače z jedného počítača na druhý, ale nesmiete zabudnúť, že oba PC musia mať rovnaký hardvér, aspoň približne. Pod pojmom "približne" máme na mysli, že ak oba počítače majú iné zvukové karty, ale rovnaké grafické a sieťové karty, vyextrahovanie ovládačov veľmi urýchli prácu. Súbory buď umiestnite na disketu, USB flash disk, alebo ich napálite na CD a prekopírujete ich do druhého počítača. Inštalácia ovládačov bude relatívne veľmi flexibilná a rýchla.
DriverGuide Toolkit
DriverGuide Toolkit je ďalší zázrak na zálohovanie či identifikáciu ovládačov. Po inštalovaní zobrazí zoznam ovládačov v systéme Windows a ak ste pripojení na internet, program sa pripojí na stránku DriverGuide.com, na ktorej bude hľadať najnovšie aktualizácie. Zálohovanie ovládačov je tiež samozrejmosťou, teda po reinštalovaní systému Windows ich budete môcť vrátiť zo zálohy. DriverGuide Toolkit podporuje aj lokálnu sieť a program si stiahnete zo stránky http://www.driverguidetoolkit.com/ .
Najdôležitejšie vlastnosti programu, ktoré umožnia:
1. Získať detailné informácie o inštalovaných ovládačoch.
2. Zálohovať ovládače pre prípad núdzového stavu.
3. Vyhľadať aktualizované ovládače a zdroje pre ne.
4. Získať detailné informácie o výrobcovi zariadenia, ktoré vlastníte.
5. Zálohovať a vyhľadať ovládače pre sieťové počítače v sieti LAN (nepripojené na internet).
6. Porovnať zálohované ovládače s inštalovanými.
7. Vyhľadať ten najlepší ovládač.
8. Ľahko a rýchlo získať www adresu výrobcu toho-ktorého ovládača.
9. Získať detailnejšie informácie o počítači, kde je inštalovaný DriverGuide Toolkit.
DriverGuide Toolkit sa ukáže byť veľmi užitočným aj v prípade, že máte, alebo ste sa dostali k počítaču, o hardvéri ktorého neviete nič.
Ako porovnať dva dokumenty vo Worde
Môže sa stať, že pracujete s textami, dostanete dva súbory na preklad, z ktorých každý je trochu iný, alebo súrne potrebujete zistiť rozdiely medzi dokumentmi. Dôvodov na porovnanie dokumentov môže byť veľa a je veľmi užitočné zistiť zmeny medzi dvoma dokumentmi, hoci veľa ľudí ani nevie, že Word poskytuje túto funkciu. My si teda ukážeme, ako sa dajú zistiť rozdiely medzi dvoma dokumentmi. Pravdaže, treba povedať, že dokumenty by mali vychádzať z jednej myšlienky, pretože nemá zmysel porovnávať dva celkom odlišné dokumenty. Uvedieme si teda príklad. Máte dva súbory, z ktorých jeden otvoríme vo Worde normálne cez ikonu otvoriť súbor alebo Súbor (File) > Otvoriť (Open). Druhý súbor, ktorý sa veľmi podobá tomu prvému, musí mať iný názov. Predpokladajme teda, že vo Worde máme otvorený súbor X.DOC a ďalší súbor, X-1.DOC, otvoríme cez menu Nástroje (Tools) > Vyhľadať zmeny (Track changes) > Porovnať dokumenty (Compare documents). V dokumente X.DOC budeme vidieť zmeny v červenom písme, t.j. všetko, čo je v červenom, nie je v dokumente X-1.DOC, teda v tom, ktorý sme otvorili cez menu Nástroje > ...Porovnať dokumenty. Teda súbor, ktoré sme otvorili cez menu Súbor (File) > Otvoriť (Open) je hlavný súbor a zmeny, ktoré vyhľadáme porovnaním so súborom z menu Nástroje > ...Porovnať dokumenty, je podsúbor, čím je povedané, že červené písmo je text, ktorý sa nenachádza v podsúbore, teda v dokumente X-1.DOC. Táto informácia je dôležitá, aby ste vedeli, ktorého dokumentu sa týkajú zmeny, teda červené písmo. Považujeme za veľmi dôležité upozorniť, že zmeny bude vidieť v okne prvého dokumentu (X.DOC, v červenej farbe) a neukladajte dokument, ak chcete iba dokumenty porovnať - nemá totiž zmysel, aby sa do súboru zapísali rozdielové zmeny v červenej farbe a vy by ste ich potom museli odstraňovať. Ako príklad si môžeme názorne uviesť tento text:
Ako porovnať dva dokumenty vo Worde, ktorý naznačuje, že v dokumente podsúboru (X-1.DOC) nebolo v slove "porovnať" písmeno "o", a v slove "Worde" neboli písmená "or", teda v dokumente X-1.DOC horeuvedený text vyzeral takto:
Ako provnať dva dokumenty vo Wde. Ak ste teda dostali najprv jeden dokument a potom druhý - opravený, zmeny ľahko zistíte týmto spôsobom, ktorý sa určite pri častejšej práci s Wordom stane veľmi užitočným kľúčom na riešenie otázok porovnávania dokumentov. Pravdaže, ak máte korektne nainštalované i textové konvertory, otvoríte aj súbor v inom formáte (RTF, Lotus 1-2-3, WordPerfect atď.).
Ako vypnúť plánovanie úloh
Windows používa plánovanie úloh, ktorých význam spočíva v tom, že si navolíte želaný čas, kedy chcete istú úlohu splniť a pritom môžete pokojne sedieť s niekým pri čaji alebo káve. Niekoho však môže znervózňovať ikona plánovača na paneli úloh, ktoré sú aktívne, teda rezidentné. Vypnúť plánovač je jednoduché - otvoríte menu Štart (Start) > Programy (Programs) > Príslušenstvo (Accessories) > Systémové nástroje (System Tools, kde vyberiete plánovanie úloh (Scheduled Tasks), zobrazí sa okno plánovača, kde kliknete na tlačidlo Pokročilý (Advanced) a vyberiete zastavenie plánovača (Stop Using Task Scheduler). Ak ho budete chcieť znovu obnoviť, kliknete na to isté tlačidlo (Advanced) a vyberiete Start Using Task Scheduler.
Ako odstrániť ikonu žltého reproduktora z panela úloh
Vidíte žltý reproduktor na paneli úloh? Ak ho používate často, nemáte ani prečo tieto riadky čítať. Ak však nemáte veľký monitor, ikonu často nepoužívate a prekáža vám, že nemáte dosť miesta na paneli úloh, žltý reproduktor môžete odstrániť, resp. ukryť. Kliknite teda na túto ikonu pravým tlačidlom myši a vyberte Upraviť audio vlastnosti (Adjust audio properties). Na tlačidle Audio Properties deselektujte voľbu Show Volume Control On The Taskbar a potvrďte OK. Ak chcete ikonu znovu vidieť, otvorte Ovládací panel, dvakrát kliknite na ikonu Multimedia a selektujte voľbu, ktorú ste pred chvíľou zrušili.
Ako vytiahnuť obrázok z Wordu
Microsoft Word, ak s ním pracujete častejšie, má jednu menšiu nevýhodu, ktorú si všimnete pri práci s obrázkami, tie totiž, ak ich vložíte do dokumentu cez schránku alebo pomocou menu Vložiť (Insert) > Obrázok (Picture), v dokumente stratia kvalitu oproti svojmu pôvodnému vzhľadu. Nevýhodou tejto malej chybičky Wordu je, že ak vám priateľ či známy dodá dokument s obrázkom a vy budete chcieť obrázok ešte použiť, nebudete veľmi spokojní s jeho kvalitou. Word podporuje ukladanie súborov aj do iných formátov a na toto riešenie sme prišli celkom náhodne. Ak používate minimálne Word97, je možné uložiť dokument do formátu HTML. Konverziou do HTML sa v adresári, kde ukladáte súbor, vygenerujú aj samostatné obrázky, ktoré majú väčšiu kvalitu ako pôvodne v dokumente. Máte teda pred sebou otvorený dokument s obrázkami vo Worde, kliknete na File (Súbor) > Uložiť ako (Save as) a vyberiete HTML. Pri konverzii sa vás ešte Word opýta na národné prostredie - ak používate slovenské, vyberiete Central European. Ak nemáte nainštalovaný konvertor pre HTML, musíte ho dodatočne inštalovať z inštalačného CD Microsoft Office.
Ako konvertovať audio z DVD alebo audio konverzia
Pre prípad, že by k vám zablúdilo DVD s koncertom nejakej peknej hudby - pravdaže, možno i "nepeknej" pre niekoho, ak vás bude vidieť natriasať sa pri rytmike bubnov - a mali by ste záujem o konverziu hudby z DVD do nejakého zrozumiteľného audio formátu, po prieskume internetu obyčajne narazíte na labyrint, kde sa ťažko orientuje. Existuje napríklad DVD to MP3 Ripper a iné utility, ale prečo platiť, keď nie vždy je to potrebné, najmä, ak robíte niektoré veci iba jednorázovo? Konverziu možno pravdaže realizovať rôznymi spôsobmi, ale prečo sa škrabať po hlave nohou? Na to vám poslúži freeware program TMPGEnc, ktorého domovská stránka je http://www.tmpgenc.net/ , odkiaľ si ho aj môžete stiahnuť. Je tu však malá komplikácia. TMPGEnc je v dvoch verziách, komerčnej (http://www.tmpgenc.com/ ) a nekomerčnej, pričom novšie nekomerčné verzie sú iné ako predchádzajúce. Ak sa vám podarí stiahnuť program TMPGEnc v staršej verzii, dúfajme, že tento link bude ešte fungovať - http://goldsoft.ru/info.php?id=1049986175 - a ak ste ešte nezabudli po rusky, určite budete mať šťastie. Ak šťastie nebudete mať, skúste nejaký FTP vyhľadávač, napr. http://www.alltheweb.com/ , kde určite nájdete tento program.
TMPGEng je program určený na konverziu z AVI/ASF/VOB a ďalších formátov do MPEG-1 formátu so zameraním na tvorbu VideoCD. Výhodou programu je, že podporuje extrakciu audio stôp bez videa, čím vlastne za niekoľko minút vyextrahujete audio z DVD a dostanete ho do formátu MP2, staršieho brata MP3. Veľa prehrávačov, aj Winamp (www.winamp.com), podporuje prehrávanie MP2 súborov. Jeden súbor VOB (1024MB) sa prekonvertuje relatívne naozaj rýchlo, na PC s procesorom Duron 1300 to trvalo iba dve minúty.
Postup: Otvoríte program (dvakrát kliknete na TMPGEnc.exe). Uvidíte vzhľadnú obrazovku, kde kliknete na tlačidlo Browse a vyberiete VOB súbor tak, že kliknete na šípku Files of Types, vyberiete All files (všetky súbory) a tak sa dostanete k súborom s príponou VOB na pevnom disku. POZOR! Tento postup je určený pre DVD súbory, ktoré ste už spracovali nejakým programom na dešifrovanie a máte ich na pevnom disku, NEPRACUJEME so súbormi na DVD, ktoré sú chránené proti kopírovaniu, hoci o tejto problematike sme už písali. Po navolení VOB súboru vyberieme z pravej časti okna Audio only (nie System (Audio only)) a v okienku Output file name uvidíme názov súboru VOB, ale s príponou MP2. Klikneme na tlačidlo Start a konverzia sa začne.
Po konverzii, ak si chcete súbory MP2 nechať iba na počítači, ďalšia konverzia už nie je potrebná, keďže naozaj veľa aplikácii zvládne prehrávanie, aj Windows Media Player či Real Audio (RealOne Player). Je tu však menší problém - ak máte stolný MP3 prehrávač, prípadne prenosný (vreckový), ten nemusí vedieť spolupracovať s MP2 súbormi. Preto sa pozrieme na ďalší program, ktorý vám poslúži pri audio konverzii aj všeobecne, ale najskôr ešte krátko informujeme o ďalšej možnosti, pretože ktovie... Ak sa vám program TMPGEnc nepodarí stiahnuť, považujeme za dôležité informovať o aplikácii DVD2AVI, ktorá dokáže prekonvertovať DVD VOB súbory do AVI aj s kodekom i s malou, ale užitočnou "chybičkou" - zvuk aj video sa po konverzii uložia na disk oddelene - video bude v AVI súbore a audio bude v súbore WAV, ktorý takisto prehráte väčšinou na každom systéme.
Program DVD2AVI je bezplatný a jeho domovská stránka je http://arbor.ee.ntu.edu.tw/~jackei/dvd2avi/. A teraz už môžeme hovoriť o audio konverzii.
dBpowerAMP Music Converter 10.0
Ide o freeware program. Stiahnete si ho zo stránky http://www.dbpoweramp.com/dmc.htm , kde okrem iného nájdete aj kodeky pre audio konverziu. Súbory MP2 pravdaže prekonvertujete do formátu MP3, a nielen to. Komunikácia užívateľa s programom je jednoduchá. Po inštalácii programu sa v menu Štart zobrazí ďalší program - dBpowerAMP Music Converter, odkiaľ vyberiete samotnú aplikáciu kliknutím na dBpowerAMP Music Converter a hneď vás uvíta okno, kde zadáte súbor WAV alebo MP2, SND, MPA, MPGA, MPX atď. Ďalšie kodeky možno doinštalovať zo stránky http://www.dbpoweramp.com/codec-central.htm , kde okrem iného nájdete aj tie fajnovejšie pre konverziu z/do Mp4 (.mp4, .m4a), mp3PRO (.mp3), Musepack (.mpc, .mp+, .mpp), Ogg Vorbis (.ogg), Windows Media Audio (.wma, .asf, .wmv), AIFF (.aif, .aiff, .aifc), Creative Labs VOC (.voc), Real Audio (.ra, .ram, .rm), VCD (aj Karaoke CD - .dat) atď. Nuž, ak máte bratranca v Kanade, ktorý používa MacIntosh, a pošle vám audio súbor vo formáte AIFF, nemáte sa čo obávať. Doinštalujete si kodek pre tento formát a máte o zábavu postarané aj bez najmenších investícii snáď okrem hľadania a pripájania sa k internetu.
Juraj ŠÍPOŠ