Izraelský premiér Ariel Šaron (na foto - reuters) mal v stredu vo Washingtone hviezdny deň. Od amerického prezidenta Georgea Busha dostal viac, ako očakával. Nielen, že podporil jeho plán na stiahnutie sa z Gazy, odobril mu aj scenár, v ktorom Izraelu zostane aspoň časť západného brehu. A okrem toho o ňom hovoril ako o statočnom vodcovi, ktorý urobil historické rozhodnutie.
George Bush však podporou premiéra židovského štátu sledoval aj svoje záujmy. Šaron a Bush si vo Washingtone riešili hlavne svoje domáce problémy.
Na prvý pohľad sa zdá, že o viac išlo Arielovi Šaronovi: v jeho strane Likud silnie opozícia voči plánu na stiahnutie sa z Gazy. Bush plán veľmi jasne podporil. "Vyrazil tak z rúk zbrane tým, ktorí Šarona napadajú a hovoria, že je zbabelec a zradca," povedal pre SME izraelský analytik Eran Herskowitz.
Navyše Bush išiel ešte ďalej, ako sa očakávalo. Jasne povedal, že palestínske právo na návrat sa môže uplatniť, ale len v priestore budúceho palestínskeho štátu. Izraelské pravicové médiá to komentujú ako zásadný posun: nikto nepredpokladá, že Izraelčania budú žiť v novom palestínskom štáte (pretože ich osady sa tam zrušia), bolo teda načase Palestínčanom povedať, že ani oni nebudú žiť v Izraeli.
Bush tiež zrejme aj nad rámec Šaronových očakávaní v zásade nezmietol zo stola myšlienku, že stiahnutie sa z Gazy sa vykompenzuje zachovaním čiastočnej židovskej prítomnosti na západnom brehu. Šaron tak bude smieť "predať" svoj plán s bonusom. Teraz môže povedať: urobíme bolestný kompromis v Gaze, ale za to nám zostane časť západného brehu. Šaronove šance vyhrať pre svoj plán podporu v straníckom referende na začiatku mája, sa tak výrazne zvýšili.
Bushov postoj k osadám na západnom brehu je nemilá správa hlavne pre palestínske vedenie: odteraz je zrejmé, že podľa Washingtonu nemusí byť palestínsky štát taký veľký, ako si predstavujú Palestínčania.
Aj preto reaguje takmer hystericky. Okamžite začalo diplomatickú ofenzívu a snaží sa presvedčiť svet, aby americkú podporu Šaronovi odsúdil.
Faktom je, že palestínsku samosprávu Bushova evidentná podpora Šarona ešte viac oslabí a pre teroristické skupiny, ale v istom zmysle aj pre celý arabský svet, to bude ďalší dôkaz, že Amerika nekriticky nadržiava Izraelu. Hamas už oznámil, že musí pokračovať v ozbrojenom boji. Výsledkom palestínskeho hnevu môže byť totálne zabetónovanie mierového procesu.
Na rozdiel od Palestínčanov Bushovi môžu jeho stanoviská skôr pomôcť. Pozorovatelia hovoria, že v stredu Bush nahnal do svojho košiara židovských voličov, ale hlavne významnú skupinu amerických protestantov. Medzi nimi existuje niekoľko vplyvných skupín, ktoré sú presvedčené, že Izrael treba za každú cenu podporovať. Už len preto, že Židia sú podľa Biblie vyvolený národ.
JANA MIKUŠOVÁ, Tel Aviv