Príbuzní troch prepustených japonských rukojemníkov oslavovali. Fabrizia Quattrocchiho únoscovia zastrelili. FOTO - REUTERS a ČTK/AP
vať. Svet ďalší deň s hrôzou sleduje, čo sa deje v Iraku.
Podľa spojeneckých vojakov rôzne skupiny únoscov držia v zajatí približne 40 cudzincov. Medzi nimi aj troch českých novinárov.
Spojené štáty včera oznámili, že sú pripravené oslobodiť všetkých rukojemníkov. Podľa námestníka amerického ministra zahraničia Richarda Armitaga sú pripravení nasadiť na ich vyslobodzovanie vojakov. Potrebujú však súhlas krajiny, z ktorej rukojemníci pochádzajú. Vojenská operácia totiž môže byť pre zajatcov veľmi nebezpečná.
Pomoc sľubuje aj Irán. Iránska delegácia sa snaží sprostredkovať rokovania medzi Američanmi a stúpencami šíitskeho duchovného Muktada Sadra v okolí mesta Nadžaf. Niektoré krajiny tiež veria, že Iránci by mohli pomôcť aj s rukojemníkmi. Iránska misia je však ohrozená. Včera totiž jedného iránskeho diplomata v Bagdade zastrelili.
Japonsko včera oslavovalo. Bez zásahu vojakov sa na slobodu dostali traja japonskí rukojemníci, ktorí padli do zajatia pred týždňom. Zábery televízie al-Džazíra ukázali, že dvaja unesení muži a jedna unesená žena sú v poriadku. Ďalší dvaja Japonci sa však stratili v okolí Bagdadu a sú pravdepodobne tiež rukojemníkmi.
Troch Japoncov včera pustili aj napriek tomu, že Tokio nesplnilo požiadavku únoscov a nestiahne z Iraku svojich vojakov. To odmietlo urobiť aj Taliansko a v stredu muselo prijať správu o poprave prvého rukojemníka.
Na únos a následné prepustenie ôsmich rukojemníkov včera zareagovalo Rusko. Do Iraku vyslalo tri lietadlá, ktoré majú prepraviť domov viac ako 800 zamestnancov ruských firiem. Asi polovica z nich sa odmietla vrátiť a zostáva v krajine.
V Iraku sa aj včera bojovalo. Pre narastajúci odpor, ktorému čelí americká armáda, sa Washington rozhodol o tri mesiace predĺžiť prítomnosť 21-tisíc vojakov, ktorí sa po roku služby už mali vrátiť domov. V Iraku je približne 135-tisíc amerických vojakov.
(kos, reuters, čtk)