BRUSEL - Európska komisia neuplatní v potravinárskom sektore hneď od 1. mája ochranné opatrenia ani proti jednej z desiatich nových krajín. Naďalej však bude starostlivo sledovať, ako nováčikovia plnia svoje záväzky plne prevziať a uplatniť európske normy bezpečnosti potravín. Vyhlásila to Jaana Husu-Kalliová, zástupkyňa generálneho riaditeľa v úrade Európskej komisie pre zdravie a ochranu spotrebiteľov.
"Sme spokojní, urobil sa veľký kus práce. Ale 1. máj je neďaleko. Ak nebudú tieto záležitosti vyriešené, komisia bude reagovať. Sme však presvedčení, že všetko sa skončí dobre," uviedla Husu-Kallisová. Zdôraznila, že "v bezpečnosti potravín nepristúpime na žiadny kompromis".
Slovensko, ktoré pôvodne žiadalo prechodné obdobie iba pre dve firmy (jeden bitúnok a rybia konzerváreň), ich napokon uplatnilo pre ďalších deväť bitúnkov a jednu mliekareň. Česko možnosť nevyužilo a prechodné obdobia sa tak vzťahujú na 52 firiem. Pôvodne zaradené firmy môžu mať až trojročné prechodné obdobia. Poľsko - ako najväčšia z pristupujúcich krajín - uskutočnilo najviac zmien: z pôvodných 539 firiem na zozname 77 stiahlo, ale ďalších 259 podnikov pridalo.
Celkovo počet podnikov s prechodnými obdobiami vzrástol zo 730 na 1006 podnikov, ale stále ide iba o osem percent z približne 12-tisíc potravinárskych firiem pôsobiacich v desiatke nových členských krajín. Komisár David Byrne predpokladá, že od 1. mája spotrebiteľov v súčasných aj nových krajinách poteší väčší výber na pultoch s potravinami. Byrne upozornil, že do dátumu vstupu musí byť všetko vyriešené.
Komisia zverejnila zoznam 37 inšpekčných stanovísk umiestnených na nových vonkajších hraniciach únie, ktoré budú od 1. mája robiť veterinárne a potravinové kontroly. Komisia z nich zatiaľ schválila 22. Ďalších 15 stanovísk chce odsúhlasiť do rozšírenia. Malo by byť medzi nimi aj bratislavské letisko. Zo Slovenska na zoznam zaradili len dve stanoviská na hraniciach s Ukrajinou, železničný priechod v Čiernej nad Tisou a cestný priechod vo Vyšnom Nemeckom. (čtk)