Irak sa stáva riskantným aj pre podnikateľov

Udalosti posledných dní v Iraku začínajú byť nebezpečné nielen pre vojakov a novinárov, ale ohrozenie pocítili aj podnikatelia. Stále viac štátov odporúča svojim občanom v Iraku, aby krajinu opustili, firmy svojich zamestnancov z krízových oblastí sťahuj

Výbuchy a rabovanie sú v Iraku bežné a musia im čeliť aj cudzí obchodníci, ktorí v Iraku pôsobia.

ú.

Napríklad americká firma Halliburton, ktorá v Iraku pracuje na obnove ropnej infraštruktúry a je najväčším dodávateľom pre americkú armádu, nahlásila už asi 30 úmrtí zamestnancov a sedem nezvestných.

O dočasnom stiahnutí slovenského obchodného zástupcu v Iraku začala tento týždeň uvažovať aj vládna agentúra pre investície SARIO, ktorá ho tam vyslala. Slovenské obchodné centrum pritom otvorili v Iraku len tento mesiac a má slovenským podnikateľom pomáhať v získavaní kontraktov pri obnove Iraku a utvárať im pôdu na spoluprácu so zástupcami amerických primárnych kontraktorov. Neskôr by centrum malo nahradiť obchodné zastúpenie v Bagdade.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ondrej Žember, hovorca SARIO, nevie o iných slovenských podnikateľoch, ktorí by momentálne v Iraku pôsobili. Cestovať im však do tejto oblasti ani neodporúča. O obnovu vojnou zničeného Iraku má podľa informácií SARIO záujem asi 70 slovenských firiem. Vo väčšine prípadov však slovenskí podnikatelia neplánujú zakladať na Blízkom východe vlastné podniky, ale skôr exportovať. Ide najmä o subjekty z oblasti stavebníctva, energetiky, strojárstva, ropného a drevospracujúceho priemyslu či zdravotníctva. Agentúra ich vyzýva, aby vstúpili do konzorcií s inými subjektmi v danom odvetví a zvýšili tak svoje šance vstúpiť na iracký trh.

Prvý kontrakt v Iraku na dodávku zariadenia do rafinérie v Basre za 56 miliónov eur získala trnavská spoločnosť UNIS Slovensko a ďalší ZEKON z Michaloviec. Tá dostala objednávku na šitie vojenského materiálu do Iraku, ktorej zadávateľom je Veľká Británia.

SkryťVypnúť reklamu

Svoje aktivity v Iraku obmedzujú aj českí podnikatelia. Do svojich zahraničných pobočiek nevysielajú nových ľudí a vyčkávajú. Jedna z českých firiem podnikajúcich aj v Iraku - Chemoprojekt - stiahla nedávno päť svojich zamestnancov letecky cez jordánsky Ammán. Ďalšia skupina odborníkov, ktorá mala do Iraku odcestovať koncom apríla, tam nepôjde. "Zatiaľ sme ich odchod odložili až do získania overených informácií, že podmienky na ich bezpečnosť sú dostatočné," povedal riaditeľ Chemoprojektu Tomáš Plachý.

Ďalšia česká firma Technoexport v Iraku tiež zmrazí svoje obchody. Riaditeľ firmy Josef Cílek potvrdil, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa všetky dohodnuté zákazky odsunú. Chemoprojekt uvažuje o obnove rafinérie Bajdží. Okrem toho sa v Iraku podieľa na zákazke asi za 1,8 miliardy českých korún pri výstavbe jednej z jednotiek na spracovanie ropy v Basre. České firmy získali do polovice januára kontrakty asi za 100 miliónov dolárov. (tc, čtk, tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Náklady na poistenie v Iraku prudko stúpli

Výbuch vlny násilia v Iraku prudko zvýšil aj poistné a bezpečnostné náklady zahraničných firiem pracujúcich na miliardových projektoch rekonštrukcie krajiny.

Cena poistenia za zahraničných zamestnancov, ktorí sú čoraz viac terčom útokov a únosov, sa za posledný týždeň asi zdvojnásobila. "Ročná sadzba poistného na hromadné poistenie asi sto ľudí sa minulý týždeň vyšplhala na 16-tisíc dolárov na jedného zamestnanca," povedala Claire Heneghanová z londýnskej poisťovne Heath Lambert.

Poistenie a náklady na ochranu sú teraz také drahé, že firmy na ne dávajú viac ako polovicu celkových prevádzkových nákladov, povedal analytik poisťovne Aon Corp. Martin Stone.

Niektorým firmám sa to už nevypláca a radšej sa z Iraku sťahujú. Rumunská bezpečnostná firma Bidepa, ktorá pracuje pre koaličné sily, po zastrelení jedného pracovníka a zranení druhého uviedla, že uvažuje o odchode z krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

"Keď sa kontrakt podpisoval, bola situácia v Iraku pokojnejšia. Nemysleli sme si, že to bude také nebezpečné," vysvetlil riaditeľ firmy Dumitru Niculae. (čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 610
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 360
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 184
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 377
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 814
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 903
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu