Brusel 15. apríla (TASR) Nízke dane a daňovú konkurenciu obhajoval dnes v Európskom parlamente budúci estónsky komisár Siim Kallas, ktorý bude v exekutíve EÚ pôsobiť v dôležitej oblasti hospodárskych a menových záležitostí.
Kallasa dnes europoslanci vypočuli ako posledného z desiatich nových komisárov, popoludní sa bude radiť vedenie EP a večer zverejní výsledky pohovorov.
Niektoré krajiny lákajú investorov nízkymi a jednoduchými daňami, iné ich obviňujú z nekalej daňovej konkurencie. Čo je lepšie nútiť prvé krajiny, aby zhoršovali podnikateľské prostredie a lákali menej investícií, alebo druhé, aby sa pozreli do zrkadla a hľadali spôsoby ako pritiahnuť investorov k sebe, pýtal sa Kallas v diskusii s europoslancami.
Zdôraznil, že daňová konkurencia je dôležitým nástrojom pre dosiahnutie lisabonských cieľov, v ktorých plnení EÚ zaostáva, a musí ostať v rukách vlády.
Odmietol tvrdenia, že nižšie dane sú nekalou konkurenciou. Každá členská krajina platí príspevky do rozpočtu EÚ založené na výške svojho HDP, vyzbieranej dane z pridanej hodnoty či ciel. Nižšie dane znamenajú vyššie HDP a teda aj vyššie príspevky, argumentoval.
Zdôraznil, že daňové systémy by mali byť jednoduché a prehľadné. V krajinách s nominálne vysokými, ale zložitými daňami, ich často nikto neplatí, upozornil bývalý estónsky premiér, viacnásobný minister i guvernér estónskej centrálnej banky.
Estónsko je spolu so Slovenskom jednou z európskych krajín, ktoré zaviedli nízku rovnú daň z príjmov jednotlivcov i podnikov, čím lákajú stále viac investorov. Estónska rovná daň je 26 percent, jej súčasťou sú však mnohé ďalšie zvýhodnenia pre investorov. Trend znižovania daní nedávno kritizovali viaceré súčasné štáty EÚ, najmä Nemecko a Švédsko.
Europoslanci Kallasa prekvapujúco ušetrili od otázok na jeho komunistickú minulosť, len jedna otázka sa týkala škandálu okolo zmiznutia desiatich miliónov dolárov v čase, keď stál na čele estónskej centrálnej banky. Tento prípad je podľa Kallasa uzavretý, pričom jeho vina sa nepreukázala.