"Náš sprostredkovateľ písomne požiadal pána Clintona aj iné osobnosti v USA, aby v predvolebnej kampani vyslovili podporu kandidatúre pána Mečiara. Clinton dal na základe tejto požiadavky fotografiu s podpisom a prianím veľa úspechov. To znamená, že priamo Mečiara podporil a vyjadril potešenie, že sa uchádza o post prezidenta. Clinton presne vedel, keď odovzdával fotografiu, o koho ide a o čo ide. Bolo to vyjadrenie, že je rád, že sa Mečiar uchádza o post prezidenta," povedal pre SME šéf Mečiarovho volebného tímu Viliam Soboňa.
Hovorkyňa Clintonovho úradu Pammy Sunová pre SME včera povedala: "Prezident Bill Clinton kampaň pána Mečiara nepodporil."
Vladimír Mečiar v utorňajšom Site televízie Markíza tiež povedal, že dostal fotografiu od Clintona s podpisom a želaním všetkého dobrého. Na rozdiel od svojho volebného štábu to však okomentoval triezvejšie: "Nie celkom to chápem ako vyslovenie jednoznačnej podpory. Išlo skôr o priateľský pozdrav."
Podľa bývalého veľvyslanca v USA Martina Bútoru bývalí vysokí americkí politici posielajú svoje fotografie státisícom ľudí.
"Ak im poviete, že sa chystáte na veľkú udalosť, povedia vám Good Luck, čo sa určite nepovažuje za prejav otvorenej podpory," povedal Bútora.
"Bolo by to veľmi nezvyčajné, keby bývalý americký prezident podporil niekoho v zahraničí," povedal expert na amerických prezidentov a bývalý poradca prezidentov Stephen Hess z Brookings Institution. "Tak to jednoducho nefunguje. Bývalý americký prezident posiela množstvo fotografií. Podpora od niekoho takého sa nerobí cez fotografiu, musí jasne podporiť daného kandidáta."
Expertka na amerických prezidentov z American Enterprise Institue Karlyn Bowmanová nikdy podobný typ podpory nezažila. "Neviem si ani predstaviť, že by fotografia bola vyjadrením politickej podpory od bývalého prezidenta," povedala.
Analytik Ivo Samson hovorí, že v kancelárii exprezidenta Clintona majú kopu podpísaných fotografií a všetkým politikom na svete, ktorí kandidujú alebo boli úspešní, ich posielajú. "Takto mu asi blahoželal k úspechu v prvom kole. Nemá to nič spoločné s jeho podporou v kampani."
Podľa Bútoru je veľmi nepríjemné, ak HZDS zverejňuje Clintonovo meno medzi podporovateľmi, pretože takáto informácia sa môže bez overovania šíriť ďalej do sveta ako pravda. Clinton podľa neho bol voči Mečiarovej vláde vždy kritický.
(rk, kos, mch)
Vladimír Mečiar - 7. 4. 2004 v TA 3 povedal, že nie je pravda, že Slovensko malo vďaka nemu privreté dvere do medzinárodných zoskupení. "Po konferencii (v Madride) som sa rozprával s pánom Kohlom aj ministerkou zahraničných vecí USA Madeleine Albrightovou. Bolo povedané, i pred touto konferenciou, všetkými predstaviteľmi aj Chiracom, každý mi povedal o možnom vstupe a podpore Slovenska, teraz prichádzajú traja, v tom druhom rade ste vy. V prvom rade nebolo s nami uvažované."
Madeleine Albrightová - vo svojej knihe spomienok píše: "Počas madridského summitu NATO som povedala Mečiarovi z očí do očí, že šancu na členstvo Slovenska zmaril on osobne."
Vladimír Mečiar v utorňajšom Site tvrdil, že bývalý veľvyslanec v USA Martin Bútora zastavil pozitívne články o ňom v americkom denníku.
Martin Bútora: "Je to nehorázna lož. V nijakom americkom denníku nevychádzali pozitívne články o Vladimírovi Mečiarovi. Celé je to ukážka Mečiarovej predstavy o demokracii, myslí si, že niekto z ambasády môže prísť do nezávislého denníka a povie, aby niečo neuverejňovali. Toto sú jeho divné predstavy o politickej moci, ktorá môže ovplyvňovať a zasahovať do médií."
Vladimír Mečiar tvrdí, že vynikol výbor na jeho podporu vo Francúzsku, na čele so šéfom ajného kabinetu prezidentov Chiraca a Mitterranda.
V oficiálnom dokumente HZDS sa píše, že zakladateľom výboru je "veliteľ špeciálneho Generálneho štábu bývalého francúzskeho prezidenta Francoisa Mitterranda, generál Christian Quesnot".
Vladimír Mečiar tvrdí, že na sneme v Nitre Gašparovičovi ponúkol post predsedu.
Vojtech Tkáč, ktorý sa na sneme stal podpredsedom HZDS tvrdí, že Mečiar nikdy na sneme svoj post neponúkol, naopak, krikom sa delegátom vyhrážal, že ak sa kandidátka do volieb neschváli, strana nebude kandidovať vo voľbách.
Vladimír Mečiar tvrdil a tvrdí, že hlasovanie na sneme prebehlo podľa pravidiel, hoci Gašparovič označil hlasovanie za frašku, keď podľa neho hlasovalo iba 45 ľudí, pričom na schválenie kandidátky bolo potrebných 155 hlasov z 279.
Vojtech Tkáč hovorí, že Jozef Tarčák, ktorý snem viedol, iba čítal zoznam kandidátov, ktorý nikto nemal v rukách a hlasovanie prebehlo v rýchlosti, keď sa zdvihlo iba pár rúk.
Vladimír Mečiar tvrdil, že vždy hovoril, že mu na penzión Elektra požičala právnická osoba. Predtým však hovoril, že mu požičal istý človek.
Peter Ziegler, nemecký podnikateľ, sa sám prihlásil, že on je ten, čo Mečiarovi požičal. (rk)
Hillary Clintonová bola Mečiarom vydesená
Vlani vyšla v USA knižka manželky exprezidenta Hillary Clintonovej s názvom Living History, kde opisuje svoju návštevu na Slovensku v roku 1996.
"Zo všetkých svetových lídrov, s ktorými som sa osobne stretla, sa len dvaja správali spôsobom, že ma to znepokojilo: Robert Mugabe zo Zimbabwe a Mečiar, s ktorým som sa stretla na slovenskom Úrade vlády. Bývalý boxer si sadol na jeden koniec malého gauča, ja na druhý. Povedala som mu, že stretnutie s mimovládnymi organizáciami na mňa spravilo dobrý dojem a ich práca má veľký význam. Naklonil sa ku mne a výhražným tónom, otvárajúc a zatvárajúc päste zúrivo kričal, že vykonávajú duplicitnú činnosť a ich zradcovská činnosť spochybňuje vlastný štát. Ku koncu nášho stretnutia som sedela v rohu gauča vydesená jeho násilníckymi názormi a sotva kontrolovanou zúrivosťou."