Budúceho komisára Jána Figeľa včera vypočúvali poslanci Európskeho parlamentu. Otázky padali na všemožné témy od liekov pre deti, obmedzenia malých a stredných podnikateľov, legislatívu v oblasti životného prostredia až po problém presunu investícií z Európy do Ázie.
Poslanci Európskeho parlamentu vypočúvali deväť budúcich komisárov, ktorí najprv odpovedali písomne na všeobecné otázky, včera už museli odpovedať zoči-voči na často veľmi špecifické otázky.
Figeľ, ktorý bude mať od mája spolu s Fínom Erkki Likkanenom pol roka na starosti oblasť podnikania a informatiky, odpovedal bez problémov. Politické otázky týkajúce sa Slovenska nezazneli vôbec.
Poslankyňu Eriku Mannovú napríklad zaujímalo, či si myslí, že za presun výroby európskych podnikov do Ázie môže "príliš reštriktívna európska legislatíva". Zaujímal ju tiež Figeľov názor na pokutu Európskej komisie pre Microsoft. Poslanec Liese ho zase požiadal, aby po piatich rokoch už komisia konečne postúpila v otázke bezpečnosti liekov pre deti a zaujímalo ho, čo si nový komisár myslí o smerniciach pre narábanie s ľudskými tkanivami.
Figeľ odpovedal po anglicky, pomaly, pokojne, väčšinou pomerne všeobecne a stručne. Presun výroby mimo Európy pokladá za prirodzený a na vine nie sú európske zákony. Pokutu pre Microsoft komisia udelila po dobrej úvahe "v súlade so záujmami spoločenstva". Problému liekov nielen pre deti "chce venovať veľkú pozornosť", narábanie s ľudskými tkanivami je citlivá záležitosť a mal by si ju riešiť každý člen únie zvlášť.
Poslanci vyzerali s odpoveďami spokojní, viacerí Figeľovi gratulovali a označovali ho za mimoriadne dobre pripraveného kandidáta. Predseda výboru Joseph Daul mu po skončení blahoželal.
"Mám dobrý pocit, pretože otázky neboli politické, ale odborné," povedal Figeľ v telefonickom rozhovore pre slovenských novinárov. Jeho český kolega Pavel Telička, ktorého vypočúvali ráno, musel totiž odpovedať aj na otázky o svojom niekdajšom členstve v komunistickej strane.
Viaceré špecifické otázky boli podľa Figeľa odrazom momentálnej debaty, ktorú vedú výbory europarlamentu medzi sebou a prekvapili aj generálnych riaditeľov výborov, s ktorými sa pred vypočúvaním radil. "Niektoré išli aj mimo agendy, za ktorú budem zodpovedať. Vidno na nich zložitosť európskeho priestoru," povedal pre SME.
O nových komisároch bude na budúci týždeň hlasovať plénum Európskeho parlamentu, do svojich funkcií by mali nastúpiť hneď po 1. máji.
Autor: mar