V pražskom Chráme sv. Víta sa včera novinári spoločne modlili za svojich kolegov. FOTO - ČTK
BAGDAD - Osud troch českých novinárov, ktorí sú od nedele nezvestní v Iraku, zostával nejasný aj včera. Irackého ministra kultúry Mufída Džazairího jeho zdroje však ubezpečili, že zadržiavaným novinárom sa nič nestane. Nevylučoval ich prepustenie ešte včera, ale to sa nestalo.
Námestník českého ministerstva zahraničných vecí Petr Kolář pred prílišným optimizmom varoval a nechcel špekulovať, kedy by mohli byť novinári prepustení. Potvrdil, že podľa neoficiálnych informácií sú novinári nažive, ale únoscovia zatiaľ nikoho nekontaktovali a nevzniesli nijaké požiadavky. Česká diplomacia sa domnieva, že únos novinárov je súčasťou koordinovanej politicky motivovanej aktivity. "Našimi vlastnými cestami sa snažíme s únoscami nadviazať kontakt, aby sme začali vyjednávať," povedal Kolář.
Situácia podľa Džazairího nie je taká jasná, ako sa pôvodne myslelo. "Prišli do toho nové momenty, napríklad, že zatkli francúzskeho spravodajcu či nejakých Nemcov, ktorí tiež pochádzajú z krajín, ktoré nemajú v Iraku vojská. Vec je citlivá... a netýka sa len českých rukojemníkov. Unesených je niekoľko desiatok osôb," povedal iracký minister. Pre Lidové noviny povedal, že únoscovia si Čechov pravdepodobne pomýlili s Poliakmi - tí sa vojensky podieľajú na operáciách v Iraku.
V oblasti Fallúdže, kde Čechov uniesli, prakticky vôbec nefunguje oficiálna iracká samospráva, a tak česká spolupráca s irackými orgánmi nie je taká efektívna. "Musíme sa spoliehať na naše neformálne lokálne kontakty," povedal Kolář. Česká diplomacia sa snaží koordinovať svoju činnosť s krajinami, ktorých občanov tiež uniesli. K tomu treba pripočítať aj činnosť a aktivity spravodajského charakteru.
Spravodajcu Českej televízie Michala Kubala, jeho kameramana Petra Klímu a spravodajcu Českého rozhlasu Víta Pohanku uniesla na ceste z Bagdadu do jordánskeho Ammánu neznáma ozbrojená skupina.
(čtk)