FOTO SME - PAVOL MAJER
BRATISLAVA - Pojednávanie proti bývalému šéfovi SIS Ivanovi Lexovi a ďalším dvom pracovníkom v kauze sabotáž bolo včera na Krajskom súde v Bratislave odročené na neurčito. Advokát jedného z obvinených Ľubomír Hlbočan za klienta podal námietku, že v senáte nie je zákonný sudca. Po jej zamietnutí podal sťažnosť. Rozhodovať o námietke bude Najvyšší súd.
Kauza sabotáž bola údajne namierená proti exprezidentovi Michalovi Kováčovi a podľa výsledkov vyšetrovania mala zabezpečiť skrátenie jeho funkčného obdobia. Lexa považuje celý prípad za vykonštruovaný. "Je to sprostá a primitívna spravodajská hra, ktorú niekto v SIS vypracoval," tvrdí jeho advokát a bývalý poslanec za HZDS Ján Cuper.
Novinárov presviedčal, že jeho klient tento prípad určite vyhrá. Odvolával sa pritom takmer na dva roky staré rozhodnutie Najvyššieho súdu. Ten v lete roku 2002 rozhodol, že Lexa nemôže byť odsúdený za trestný čin sabotáže. Do úvahy prichádza jedine zneužitie právomocí verejného činiteľa.
Hlbočan pred novinármi vyhlásil, že podobnú obžalobu ešte nevidel. "Ide o paranormálny jav a ten, kto sa pod to podpíše, musí byť superarbitrovaný pre blbosť," vyhlásil. Rovnako tvrdé slová použil aj Cuper: "Jeden bláznivý prokurátor, ktorý už je penzionovaný, to podal na súd." Obaja narážali na bývalého dozorujúceho prokurátora Michala Serbina.
Bývalý riaditeľ tajnej služby sa v poslednom čase na súdoch objavuje často. Všetky pojednávania v kauzách, do ktorých mal byť zapletený, sú neverejné.
Lexa pravidelne využíva možnosť vziať si na súd dôverníka. Včera sa o to nepokúsil. Vravel, že požiada, aby bolo pojednávanie verejné, pretože nemá čo tajiť. (rp)
Kauza sabotážIvan Lexa ako šéf Slovenskej informačnej služby svojim podriadeným údajne nariadil, aby vypracovali spravodajskú informáciu, ktorá by navrhovala posilnenie vládnej koalície pod vedením HZDS a obmedzila právomoci a skrátila funkčné obdobie vtedajšieho prezidenta Michala Kováča.
V kauze sú okrem Lexu stíhaní aj ďalší dvaja bývalí príslušníci SIS. Tvrdenia z obžaloby podporil už v roku 1998 Lexov nástupca Vladimír Mitro. V správe určenej parlamentu sa uvádzalo, že jeho predchodca dal v máji 1995 vypracovať analýzu, ako by sa dal z funkcie odstrániť ústavne zvolený prezident. Mitro o svojej správe povedal, že sú v nej iba potvrdené fakty, ktoré môžu slúžiť ako dôkazy v trestnom konaní.
Prvý variant návrhu, ktorý Lexa dostal, údajne nepovažoval za dostatočne radikálny a vydal príkaz na nové spracovanie. V ňom vraj boli zahrnuté rôzne spôsoby, ako donútiť Kováča odstúpiť. Jednou z možností bolo odvolanie prezidenta v parlamente aj s pomocou kompromitovaných poslancov politickej opozície. Príjemcom správy mal byť predseda vlády Vladimír Mečiar.
Vyšetrovanie nepreukázalo, či tento materiál Mečiar skutočne dostal.