Brusel 14. apríla (TASR) - Slovenského kandidáta na komisára Jána Figeľa dnes europoslanci počas pohovoru v Európskom parlamente zahrnuli množstvom odborných a technických otázok z oblasti podnikania a informačnej spoločnosti, v ktorej bude prvých šesť mesiacov pôsobiť.
Na rozdiel od ostatných nádejných komisárov sa Figeľovi neušla ani jedna politická či všeobecná otázka, nikto sa nepýtal na jeho minulosť, názory na európsku ústavu či fungovanie inštitúcií v rozšírenej únii. Otázky sa týkali výlučne odborných tém.
Sú ciele lisabonského procesu dosiahnuteľné? Aký je váš názor na nedávnu legislatívu v oblasti telekomunikácií? Aké konkrétne opatrenia možno prijať s cieľom vyššej podpory malých a stredných podnikov? Podarí sa schváliť nové pravidlá prihlasovania chemikálií? Neodchádzajú podniky z únie kvôli prílišnej regulácii? Aký máte názor na dopadové štúdie pri príprave legislatívy? pýtali sa okrem iného europoslanci počas pohovoru, ktorý netrval plánovaných 80, ale len 60 minút.
Figeľ okrem úvodnej prezentácie v slovenčine odpovedal po anglicky a skôr vo všeobecnej a politickej rovine, do podrobností konkrétnej legislatívy sa nepúšťal. Po híringu priznal, že čakal viac politických i všeobecných otázok, to že sa poslanci zamerali výlučne na odborné témy, však považuje za dobré znamenie.
Pýtať sa na politickú minulosť alebo niektoré citlivé témy z domáceho vývoja by som skôr považoval za otáznik alebo istú mieru nedôvery... Takto to môžem interpretovať ako záujem o odbornú spoluprácu s politickou dôveryhodnosťou, povedal Figeľ novinárom.
Hlavné posolstvo Figeľa z dnešného pohovoru možno zhrnúť nasledovne: plány a stratégie EÚ sú dobré, pokrivkáva však ich uplatňovanie v praxi. Myslím, že Európe prospeje menej hovoriť a viac konať, dbať viac na implementáciu, realizáciu toho, čo sa dohodne, odkázal členským štátom, ktoré sa v rámci lisabonskej stratégie zaviazali do roku 2010 urobiť z únie najvýkonnejšiu svetovú ekonomiku, avšak v plnení cieľov výrazne meškajú.
Aj Slovensko má podľa neho čo robiť výdaje na vedu a výskum nie sú dostatočné, zlepšiť treba legislatívu v oblasti telekomunikácií či celkovú elektronizáciu služieb i štátnej správy, vymenoval úlohy Figeľ, ktorý bude v komisii okrem iného zodpovedný za budovanie tzv. elektronickej Európy.
Figeľ mal po híringu dobrý pocit. Aj túto noc som spal dobre a nasledujúcu budem ešte lepšie, prezradil novinárom.
Spokojná bola aj predsedníčka parlamentného výboru pre životné prostredie Caroline Jacksonová, ktorá Figeľovmu pohovoru spolupredsedala. Myslím si, že to bolo v poriadku. Nemyslím si, že existuje nejaký dôvod povedať mu nie. Myslím, že dáme pánovi Figeľovi pozitívne odporúčanie, povedala britská europoslankyňa TASR.
Vo štvrtok sa séria pohovorov s novými komisármi skončí vypočutím estónskeho kandidáta a následne vypracujú predsedovia parlamentných výborov odporúčania, na základe ktorých bude rozšírenú komisiu schvaľovať 5. mája celý parlament. Očakáva sa, že všetci navrhovaní komisári dostanú od EP zelenú.